×

Wyszukaj artykuł

Klasyka wojennego kina

Szeregowiec Ryan - w poszukiwaniu zaginionego żołnierza

Iwo | dnia: 24-10-2020 | skomentuj

Szeregowiec Ryan - w poszukiwaniu zaginionego żołnierza

Materiały promocyjne filmu

Oceń


PEŁNY DOSTĘP tylko dla ZAREJESTROWANYCH

Oceniam jako:

Ocena filmu:

Średnia ocena użytkowników: 7.5 Bardzo dobry

Dodaj do profilu jako

Chcę obejrzeć Już oglądałem

Szeregowiec Ryan to pełnometrażowy film produkcji amerykańskiej z gatunku dramatu wojennego. Reżyserem tego działa jest Steven Spielberg, który stworzył również takie dzieła jak „Lista Schindlera”, „Park Jurajski” czy „Poszukiwacze zaginionej Arki”. Autorem scenariusza jest Robert Rodat. Tytuł ujrzał światło dzienne 24 lipca 1998 roku w kinach światowych. Polscy widzowie mogli zapoznać się z filmem najwcześniej 11 września 1998 roku. Tłem fabuły jest operacja Overlord, czyli lądowanie aliantów w Normandii, podczas II Wojny Światowej, w czerwcu 1944 roku. Film otrzymał 11 nominacji do Oscara, z czego wygrał 5, w kategoriach: najlepszy reżyser dla Steven Spielberga, najlepsze zdjęcia dla Janusza Kamińskiego, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż oraz najlepszy montaż dźwięku. Dzieło uzyskało również Złoty Glob za najlepszy dramat i najlepszego reżysera oraz nagrodę BAFTA za najlepsze efekty specjalne i najlepszy dźwięk.

Tytuł oryginalny: Saving Private Ryan
Gatunek: Dramat / Wojenny
Reżyseria: Steven Spielberg
Scenariusz: Robert Rodat
Rok produkcji: 1998
Kraj: USA

  Zobacz także  


Szeregowiec Ryan – opis fabuły

II wojna światowa była przełomowym wydarzeniem XX wieku i decydującym momentem dla Ameryki i świata. Przesunęła granice państw. Na zawsze zmieniła tych, którzy ją przeżyli i ukształtowała pokolenia, które po niej nadeszły. Nazwana została "ostatnią wielką wojną". Nic nie mogło przygotować żołnierzy na plaży Omaha do bitwy, którą właśnie mieli stoczyć. Przepełnieni nadzieją i determinacją, żaden z nich nie wiedział, czy uda mu się przeżyć. Patrząc na wybrzeże Normandii kapitan John Miller wierzył, że walka, która ich czeka, jest największym wyzwaniem tej wojny. Nie wiedział, że to co najtrudniejsze, jest jeszcze przed nimi. Gdy sprzymierzone wojska opanowały plażę Omaha, Miller otrzymał rozkaz poprowadzenia swojego oddziału za linię wroga w niebezpiecznej misji znalezienia i ocalenia jednego człowieka - szeregowca Jamesa Ryana - najmłodszego z czterech braci, jedynego, który przeżył. Pozostali trzej zginęli w walce. W miarę, jak oddział przedzierał się coraz głębiej na terytorium wroga, ludzie kapitana Millera zaczęli podawać w wątpliwość celowość tej wyprawy. Film dziś dostępny jest za pośrednictwem serwisów streamingowych - znajdziemy go w bibliotece chociażby iTunes, Chili, Rakuten, Netfliksa czy Amazon Prime Video. 

  Zobacz także  


Szeregowiec Ryan - zwiastun

Szeregowiec Ryan – obsada

Matt Damon jako Szeregowiec Ryan
Tom Hanks jako Kapitan John H. Miller
Tom Sizemore jako Sierżant Mike Horvath
Edward Burns jako Szeregowy Richard Reiben
Barry Pepper jako Szeregowy Daniel Jackson
Adam Goldberg jako Szeregowy Stanley Mellish
Vin Diesel jako Szeregowy Adrian Caparzo
Giovanni Ribisi jako Sanitariusz Irwin Wade
Jeremy Davies jako Kapral Timothy P. Upham

Matt Damon zagrał też w wielu innych hitowych produkcjach - warto obejrzeć chociażby filmy Utalentowany pan Ripley i Tożsamość Bourne'a.

Wszystko na temat:

Filmy Filmy online Netflix Wszystkie tagiKomentarze:


Dodaj komentarz