×

Wyszukaj artykuł

Film pełen kultowych scen

Lśnienie - Stanley Kubrick i Jack Nicholson w najsłynniejszym horrorze w historii

Maciej | dnia: 17-11-2020 | skomentuj

Lśnienie - Stanley Kubrick i Jack Nicholson w najsłynniejszym horrorze w historii

Materiały promocyjne gry

Oceń


PEŁNY DOSTĘP tylko dla ZAREJESTROWANYCH

Oceniam jako:

Ocena filmu:

Średnia ocena użytkowników: 5 Średni

Dodaj do profilu jako

Chcę obejrzeć Już oglądałem

"Lśnienie" to pełnometrażowy film z gatunku horroru i grozy. Reżyserem był Stanley Kubrick, który wraz z Diane Johnson stworzył również scenariusz, w oparciu o kultową powieść Stephena Kinga pod tytułem Jasność. Film, choć z początku nie spodobał się krytyce oraz samemu autorowi literackiego pierwowzoru, po latach zyskał status klasyka gatunku oraz uznanie, jako jedno z najlepszych dzieł Stanleya Kubricka.Światowa premiera miała miejsce 23 maja 1980r, od tego momentu cieszy się sukcesem komercyjnym i znajduje się na listach najlepszych filmów wszechczasów. 

Tytuł oryginalny: The Shining
Gatunek: Horror
Reżyseria:  Stanley Kubrick
Scenariusz: Stanley Kubrick / Diane Johnson
Rok premiery: 1980
Kraj: USA / Wielka Brytania

  Zobacz także  


Lśnienie - opis fabuły

To historia rodziny Torrance, która spędza zimę w odosobnionym hotelu Overlook. Znaleźli się tam z powodu pracy, jaką przyjął Jack - głowa rodziny. Ma on tam być stróżem i dozorcą na czas zimowej izolacji spowodowanej pogodą. Przyjeżdża tam wraz z żoną Wendy i synkiem Dannym. Kiedy nastaje wreszcie zima, rodzina zostaje całkowicie odcięta od świata na kilka miesięcy. Przez ten czas żyją w hotelu i spędzają dnie na wypoczynku i dbaniu o swoje miejsce pracy. Jack postanawia wykorzystać nadmiar wolnego czasu na powrót do pisarstwa i szuka w izolacji weny i natchnienia do napisania sztuki. Sprawy komplikują się, gdy Danny odkrywa, że hotel jest nawiedzony, a goszczące w nim duchy doprowadzają Jacka do szaleństwa. Kiedy dostrzega to również Wendy, jest już za późno, a na pomoc z zewnątrz nie ma co liczyć... Film obecnie dostępny jest w serwisach Chili, iTunes, Rakuten czy Netflix. 

  Zobacz także  


Lśnienie - zwiastun

Lśnienie - obsada

Jack Nicholson jako Jack Torrance
Shelley Duvall jako Wendy Torrance
Danny Lloyd jako Danny Torrance
Scatman Crothers jako Dick Hallorann
Barry Nelson jako Stuart Ullman
Philip Stone jako Delbert Grady, kelner
Joe Turkel jako Barman Lloyd

Główną rolę w filmie obsadził Jack Nicholson, którego podziwiać możemy także w filmach Czułe słówka czy Lot nad kukułczym gniazdem.

Wszystko na temat:

Filmy Filmy online Netflix Wszystkie tagiKomentarze:


Dodaj komentarz