×

Wyszukaj artykuł

Amadeusz - gdzie oglądać online?

Iwo | dnia: 08-08-2019 | skomentuj

Amadeusz - gdzie oglądać online?

Amadeusz plakat

Oceń


PEŁNY DOSTĘP tylko dla ZAREJESTROWANYCH

Oceniam jako:

Ocena filmu:

Średnia ocena użytkowników: 5 Średni

Dodaj do profilu jako

Chcę obejrzeć Już oglądałem

Amadeusz – twórcy i premiera

To pełnometrażowy film biograficzno-muzyczny produkcji amerykańskiej. Za reżyserię odpowiedzialny jest Miloš Forman, twórca „Lot nad kukułczym gniazdem” oraz „Skandalista Larry Flynt”. Opracowaniem scenariusza zajął się Peter Shaffer. Tytuł ujrzał światło dzienne 6 września 1984 roku na ekranach światowych. Polscy widzowie mogli zapoznać się filmem w kinach najwcześniej dopiero 5 listopada 2010 roku. Historia opowiada o jednym z największych muzyków wszech czasów – Wolfgangu Amadeusz Mozarcie. Jako dwudziestosześcioletni młodzieniec przybywa do Wiednia, by prezentować swoją twórczość. Jego obecność drażni nadwornego kompozytora Józefa II – Antonio Salieriego, co jest powodem rywalizacji między artystami. W rolach głównych możemy podziwiać F. Murray Abrahama oraz Toma Hulce. Dzieło otrzymało 33 nagrody filmowe i 13 nominacje. Uzyskało aż 8 Oscarów w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy F. Murray Abraham, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany Peter Shaffer, najlepsza charakteryzacja, najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy oraz na najlepszy dźwięk. Wytwórnie odpowiedzialne za produkcję dzieła to The Saul Zaentz Company oraz AMLF.
Gdzie możemy obejrzeć „Amadeusz” cały film online? Tytuł znajdziemy w serwisach cda.pl oraz chili.com. Portale te, za niewielką opłatą, dają nam dostęp do nieograniczonej biblioteki filmów i seriali online.
Przeczytaj również: Pianista

  Zobacz także  


Amadeusz – opis fabuły

Akcja filmu zaczyna się w momencie, gdy stary już i schorowany włoski kompozytor Antonio Salieri chciał popełnić samobójstwo - bez skutku. Podczas rekonwalescencji w szpitalu psychiatrycznym opowiada on młodemu księdzu historię swojego życia - naznaczonego piętnem zbrodni. Był on bowiem jedynym człowiekiem który potrafił dostrzec całkowite i boskie piękno muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta. Choć całe życie postępował zgodnie z nakazami swojej religii, Salieri nie otrzymał od Boga takiego talentu, który mógłby uczynić go równym Mozartowi. Zarzuca więc Bogu, że z premedytacją wręcz dręczy go, każąc doceniać i rozumieć wspaniałość twórczości Austriaka, a obdarowując geniuszem zuchwałego, aroganckiego i zupełnie pozbawionego zasad Amadeusza dogłębnie skrzywdził i zakpił z niego, bardziej godnego Salieriego. Antonio wymyśla więc przebiegły plan, który ma całkowicie pogrążyć Mozarta i pozbawić go życia. By go wprowadzić w życie, najpierw musi wkupić się w łaski rozkapryszonego geniusza, który niestety nie stroni od alkoholu i hulaszczego trybu życia, a to nie poprawia kondycji jego wątłych funduszy.

Przeczytaj również: Whiplash

  Zobacz także  


Amadeusz – obsada

F. Murray Abraham jako Antonio Salieri
Tom Hulce jako Wolfgang Amadeus Mozart
Elizabeth Berridge jako Constanze Mozart
Simon Callow jako Emanuel Schikaneder
Roy Dotrice jako Leopold Mozart
Christine Ebersole jako Katerina Cavalieri
Jeffrey Jones jako cesarz Józef II

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiKomentarze:


Dodaj komentarz