×

Wyszukaj artykuł

Oscarowa produkcja

Blask (1996) – historia genialnego pianisty

Marta | dnia: 31-07-2020 | skomentuj

Blask (1996) – historia genialnego pianisty

"Blask"/Materiały prasowe

Oceń


PEŁNY DOSTĘP tylko dla ZAREJESTROWANYCH

Oceniam jako:

Ocena filmu:

Średnia ocena użytkowników: 5 Średni

Dodaj do profilu jako

Chcę obejrzeć Już oglądałem

„Blask” to film oparty na motywach biograficznych australijskiego pianisty, Davida Helfgotta. W jego rolę wcielił się Geoffrey Rush, który za stworzoną w filmie kreację został nagrodzony Oscarem. Słynny muzyk nie miał łatwego dzieciństwa i przez całe życie musiał zmagać się z despotycznym ojcem. Chociaż mężczyzna marzył o tym, aby jego syn stał się prawdziwym wirtuozem, jednocześnie nie potrafił pogodzić się z wizją jego utraty. Film ukazuje nie tylko kwestię konfliktu z ojcem, ale również długą i ciężką drogę, jaką Helfgott musiał przejść, żeby spełnić swoje marzenia o karierze muzycznej.

Tytuł oryginalny: Shine
Gatunek: Dramat
Rok produkcji: 1996
Premiera: 21 stycznia 1996
Reżyseria: Scott Hicks
Scenariusz: Jan Sardi

  Zobacz także  


Opis fabuły

Akcja filmu rozpoczyna się w latach pięćdziesiątych w Australii. Kilkuletni David Helfgott przejawia niezwykły talent pianistyczny. Jego ojciec, Peter Helfgott nalega, żeby chłopiec nauczył się grać „Trzeci Koncert” Rachmaninowa. Mężczyzna zupełnie nie przejmuje się zdaniem nauczyciela muzyki, Bena Rosena, który uważa, że to jest o wiele za trudna kompozycja dla małego dziecka. Po latach David Helfgott jest już młodym artystą, który ma na swoim koncie zwycięstwa w kilku konkursach pianistycznych. Otwiera się przed nim wielka szansa wyjazdu na studia do Stanów Zjednoczonych. Jego ojciec nie potrafi się jednak pogodzić z perspektywą utraty syna i nie zgadza się na jego wyjazd. Młody chłopak oraz jego nauczyciel proszą Petera o zmianę zdania, jednak bezskutecznie. W tym samym czasie David poznaje sędziwą pisarkę Katharine Susannah Prichard, z którą się zaprzyjaźnia. Gdy David otrzymuje stypendium Royal College of Music w Londynie, kobieta namawia go do podążania za marzeniami. Wówczas chłopak buntuje się przeciw ojcu i wbrew jego woli wyrusza na studia do Anglii.

  Zobacz także  


Zwiastun

Obsada

Geoffrey Rush – David Helfgott
Noah Taylor – David Helfgott jako nastolatek
Alex Rafalowicz – David Helfgott jako dziecko
Armin Mueller-Stahl – Peter Helfgott
John Gielgud – Cecil Parkes
Lynn Redgrave – Gillian
Googie Withers – Katharine Susannah Prichard
Sonia Todd – Sylvia
Nicholas Bell – Ben Rosen

Macie już za sobą film „Blask”? W takim razie zachęcamy do zapoznania się z kolejnymi świetnymi produkcjami, takimi jak „Powrót do przyszłości II” oraz „Hansel i Gretel: Łowcy czarownic”. Osobom planującym rodzinny seans polecamy z kolei animowany film „Futrzaki ruszają na ratunek”.

Wszystko na temat:

Kino Filmy Wszystkie tagiKomentarze:


Dodaj komentarz