IPN odnalazł grób

Zbiorowa mogiła polskich żołnierzy we Lwowie

Fotografia poglądowa

Sukcesem zakończyła się praca Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, które trwały od 19 do 26 listopada w ukraińskim Lwowie. Miały one na celu odnalezienie grobów polskich żołnierzy, którzy walczyli w 1939 roku z atakującymi miasto oddziałami Wehrmachtu. W pracach prowadzonych na dawnym cmentarzu na Zboiskach  pomagało Towarzystwo „Ukraińska Pamięć” ze Lwowa.  Zwłoki żołnierzy polskich rozpoznano dzięki elementom mundurów, pasów wojskowych i innego ekwipunku, który zachował się w zbiorowym grobie.

Prace prowadzone we Lwowie są wynikiem kilkuletnich starań strony polskiej o możliwość ich przeprowadzenia. Wcześniej zespół profesora Krzysztofa Szwagrzyka miała zakaz prac na terytorium Ukrainy.

Będzie ekshumacja i pogrzeb z honorami

O odnalezieniu zbiorowej mogiły poinformował Instytut Pamięci Narodowej:

W wyniku przeprowadzonych prac zlokalizowano zbiorową mogiłę, w której spoczywają polscy żołnierze września 1939 roku, o czym świadczą licznie odnalezione przedmioty: elementy odzieży, umundurowania, fragmenty masek przeciwgazowych, pasów wojskowych, a także guzików, monet i innych przedmiotów. Jama grobowa znajduje się w południowej części cmentarza, w niedalekiej odległości od polskiego upamiętnienia poświęconego 'wrześniowcom'

Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk zapowiedział, że na 2020 rok planowane są prace ekshumacyjne. Odnalezione szczątki żołnierzy mają być także ponownie pochowane podczas uroczystego pogrzebu. Polacy złożą wniosek w tej sprawie i przedłożą go stronie ukraińskiej.
Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO