Milionowe łapówki

Były senator PiS Stanisław Kogut i jego syn zatrzymani przez CBA

Fotografia poglądowa

Były senator Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Kogut, jego syn oraz dyrektor małopolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zostali zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Był to efekt prowadzonego obecnie śledztwa CBA w sprawie wielomilionowych łapówek. Dotyczy ono podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych województwa małopolskiego. Zatrzymani mężczyźni podejrzani są również o udzielanie korzyści majątkowym osobom sprawującym funkcje osób publicznych. W związku z tą sprawą, do tej pory zarzuty przedstawiono 24 osobom.

Stanisław Kogut wyraził zgodę na publikację swojego nazwiska w mediach.

Rośnie liczba podejrzanych

We wtorek rano CBA zatrzymało trzy osoby – byłego senatora PiS, Stanisława Koguta, jego syna oraz dyrektora małopolskiego oddziału PFRON. Prokurator Katarzyna Żołna z Prokuratury Regionalnej w Katowicach powiedziała:

Były senator i jego syn usłyszą zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych, natomiast dyrektor małopolskiego oddziału PFRON usłyszy zarzut udzielania korzyści majątkowych. Następnie osoby te zostaną przesłuchane w charakterze podejrzanych, natomiast po zakończeniu tych czynności prokurator podejmie decyzje co do ewentualnych środków zapobiegawczych.

Senator i jego syn mieli przyjąć korzyści majątkowe w wysokości ponad 3 mln złotych.


Zawieszenie radnej

W związku z tą sprawą, zawieszono także szefową PFRON, którą jest radna PiS., Marta M.. Stanisław Kogut miał jej załatwić posadę w Funduszu. W zamian za otrzymanie pracy na stanowisku dyrektora PFRON, miała ona przekazywać środki z niego na działalność fundacji Koguta w Stróżach. Co znaczące, wygrała ona konkurs jako jedyna osoba dopuszczona do rozmowy kwalifikacyjnej. Posadę objęła w 2016 roku. Marta M. została zawieszona w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości.
Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO