Zaostrzenie przepisów

Lista niedziel handlowych w 2020 roku. Szykuje się zaostrzenie prawa

W roku 2019 mieliśmy piętnaście niedziel handlowych – musieliśmy się przestawić, nauczyć rytmu  tych niedziel, kiedy chcieliśmy robić zakupy. Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła dokładnie 1 marca 2018 roku. W ubiegłym roku handlowe były więc przeważnie pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca. Od 1 stycznia 2019 roku handel odbywa się jedynie w jedną niedzielę miesiącu – ostatnią. Wyjątkiem jest grudzień.

Zdjęcie poglądowe

Od 2020 roku to ma się jednak zmienić. Co to dla nas oznacza?

Siedem niedziel handlowych

Dokładnie tyle czeka na nas w nowym roku. Zakaz handlu w niedzielę jest niemalże całkowity – wyjątkiem są:

• ostatnia niedziela stycznia: 26 stycznia
• ostatnia niedziela kwietnia: 26 kwietnia
• ostatnia niedziela czerwca: 28 czerwca
• ostatnia niedziela sierpnia: 30 sierpnia
• dwie kolejne niedziele, które poprzedzają Boże Narodzenie: 13, 20 grudnia
• niedziela przed Wielkanocą: 5 kwietnia

Ustawa przewiduje jednak 32 wyłączenia, które dotyczą m.in. cukierni, saloników prasowych, lodziarni czy stacji paliw płynnych itp.


Za łamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a kiedy prawo będzie łamane uporczywe – może grozić również kara ograniczenia wolności.

W świetle przeprowadzonych analiz MPiT nie rekomenduje wprowadzania zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele

- tak podsumowało to Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w kwietniu, ale podkreślali oni również, że trzeba przyjrzeć się jak całkowite wyłączenie sklepów w niedzielę zadziała na małe sklepy oraz na jakość życia Polaków.

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO