×

Wyszukaj artykuł

Akcja ratunkowa zakończona

Wybuch gazu w Szczyrku. Znaleziono ciała 8 osób.

Redakcja Pinbook | 05-12-2019 | skomentuj

Wybuch gazu w Szczyrku. Znaleziono ciała 8 osób.

Fotografia poglądowa

OceńW środę wieczorem około godziny 18.26 doszło do wybuchu gazu w Szczyrku przy ul. Leszczynowej. Dom, w którym miała miejsce eksplozja, został doszczętnie zniszczony i pozostały po nim tylko gruzy. Wiadomo, że w budynku mieszkały dwie rodziny, czyli łącznie dziewięć osób. Ustalono, że w chwili wybuchu było ich tam osiem. Od godziny 1.00 do 8.00 znaleziono pięć ciał, w tym dwoje dzieci. Po godzinie 9.00 znaleziono szóste ciało. Poszukiwania pozostałych mieszkańców domu wciąż trwają. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek powiedział podczas konferencji prasowej:

Akcję będziemy prowadzić do skutku. Wierzymy, że cały czas idziemy po życie.  Opiekujemy się wszystkimi bliskimi ofiar, którzy potrzebują wsparcia.

  Zobacz także  


W akcji od wczoraj bierze udział 100 strażaków oraz 50 policjantów.

Akcja ratownicza

Przez całą noc strażacy dokładnie przeszukiwali gruzowisko. Aż do rana akcja była utrudniona ze względu na tlący się ogień, dym, niską temperaturę oraz panujące ciemności. W budynku znajdowało się wiele łatwopalnych substancji, ponieważ był w nim prowadzony serwis nart. Szef śląskich strażaków nadbryg. Jacek Kleszczewski poinformował rano:

Prace w miejscu wybuchu gazu postępują coraz szybciej, w świetle dziennym jest nam łatwiej spostrzec wiele rzeczy. Element po elemencie musimy wszystko usuwać. Jesteśmy na pewno już po połowie prac. Myślę, że będzie coraz szybciej.

W poszukiwaniu kolejnych ciał mają wziąć udział szkolone psy ratownicze, jednak sytuacja jeszcze nie pozwala na to, żeby weszły na gruzowisko.

  Zobacz także  


Przyczyny eksplozji

Wybuch spowodowały najprawdopodobniej prace budowlane, podczas których doszło do przewiercenia gazociągu. Polska Spółka Gazownictwa przekazała, że już powołano specjalną komisję, która będzie badać bezpośrednią przyczynę uszkodzenia gazociągu.

Tragedia dwóch rodzin wstrząsnęła całą Polską. Ratownicy wciąż przeszukują gruzy licząc na to, że uda im się znaleźć jeszcze żywe pozostałe dwie osoby. Wielu polityków złożyło już kondolencje rodzinom osób, które zginęły w wybuchu. Przewodniczący Episkopatu, abp. Stanisław Gądecki napisał na Twitterze:

Proszę o modlitwę w intencji osób, które zginęły wskutek wybuchu gazu w Szczyrku, oraz w intencji ich rodzin i bliskich. Wyrazem solidarności niech będzie nasze duchowe wsparcie.

Aktualizacja

Niestety, chociaż wszyscy liczyli na cud, nie udało się odnaleźć ani jednej żywej osoby. W tragedii zginęło 8 osób. Podejrzewa się również, że przyczyną tragedii była próba wykonania przewiertu - zrobiono to zamiast otwartego wykopu. Nie wiadomo jednak kto zlecił tego rodzaju roboty budowlane.

Wszystko na temat:

Wybuch Szczyrk Straż pożarna Śmierć Dzieci Policja Tragedia Wszystkie tagiKomentarze: