×

Wyszukaj artykuł

Zagrożona jest cała Europa

Sejsmolodzy ostrzegają: wulkan Askja może wybuchnąć w każdej chwili

Redakcja Pinbook | 02-12-2019 | skomentuj

Sejsmolodzy ostrzegają: wulkan Askja może wybuchnąć w każdej chwili

Zdjęcie poglądowe

OceńOd dwóch tygodni padł blady strach na Islandczyków. Ale nie tylko oni powinni martwić się tym, co donoszą sejsmolodzy. A przed dwoma tygodniami udało im się odnotować ponad 700 trzęsień ziemi na Islandii, o różnym nasileniu, z czego najsilniejszy miał siłę 3,4 stopnia w skali Richtera. To zagrożenie realne, które może mówić o tym, że wulkan Askja, który leży we wschodniej części wyspy, przygotowuje się do erupcji. Sejsmolodzy są niemal pewni, że to będzie miało miejsce.

  Zobacz także  


Jeśli faktycznie się tak stanie – z problemem mierzyć będzie się nie tylko Islandia, ale cała Europa. Wszystko przypomina erupcję wulkanu Eyjafjallajokull w 2010 roku, która spowodowała paraliż komunikacyjny w całej Europie.

Wulkan Askja wybuchnie?

Sejsmolodzy, którzy zajmują się tą sprawą, są niemalże pewni, że do erupcji dojdzie. Pytanie brzmi – kiedy? Nie zaprzestali monitorowania tej sprawy. Jeśli faktycznie się tak stanie – cała Europa jest zagrożona. Związane jest to bowiem z popiołem i dymem, który będzie się przemieszczał zgodnie z kierunkiem wiatru – na południe – czyli dotrze do Europy. Jeśli Askji postanowi wybuchnąć – popiół i dym przysłoni większą część kontynentu europejskiego.

W 2010 roku miało miejsce ostatnie takie wydarzenie – wtedy to ponad 95 tysięcy lotów zostało odwołanych ze względu na erupcję wulkanu Eyjafjallajokull. Ogromne chmury ciemnego dymu i groźnego pyłu prawie kompletnie przesłoniły niebo.
Najgroźniejsza erupcja wulkanu Askji miała miejsce w 1875 roku i doprowadziła do skażenia gleby i śmierci wielu zwierząt hodowlanych, gospodarskich. Wiele osób musiało emigrować z tamtego rejonu. Ostatni raz do erupcji Askji doszło w 1961 roku.

  Zobacz także  


Islandia poniesie jeszcze jedną stratę – w kraterze wulkanu Askji są dwa jeziora. Jedno z nich ma piękny mleczno-błękitny kolor, a dzięki siarkowym gazom które wydobywają się z krateru, temperatura wody w jeziorach sięga 21 stopni. To nie mała gratka dla turystów, którzy co roku chętnie przyjeżdżają tutaj, aby zażyć kąpieli w kraterze. Jeśli dojdzie do wybuchu – prawdopodobnie jeziora znikną, za sprawą zmiany tektoniki rejonu.

Wszystko na temat:

Islandia Wiadomości Wszystkie tagiKomentarze: