Wpadka opozycji

Sejm przyjął ustawę, która da miliardy złotych mediom publicznym. Nie przeszłaby, gdyby nie błąd posłanek KO

sejm.gov.pl

W czwartek w Sejmie miało miejsce głosowanie w sprawie ustawy dotyczącej wypłacenia rekompensaty dla mediów publicznych z powodu nie wniesionych opłat abonamentowych, której suma ma wynosić 1,95 miliarda złotych. Opozycja miała więc zewrzeć swoje szeregi i nie brać udziału w tym głosowaniu, aby z powodu braku kworum było ono nieważne. Okazało się jednak, że nie do wszystkich posłów dotarła informacja o tej decyzji i w głosowaniu wzięły udział dwie posłanki opozycji, które swoją nieuwagą doprowadziły do wprowadzenia ustawy w życie.
 

Posłankami tymi były Iwona Śledzińska-Katarasińska z Koalicji Obywatelskiej i Małgorzata Tracz, należąca do tej samej partii.

Kworum

Za ustawą głosowało 228 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Dwie posłanki KO, które pojawiły się na głosowaniu, zagłosowały przeciw. Pozostali posłowie opozycji wyjęli swoje karty do głosowania, przez co nie wzięli w głosowaniu udziału. W rezultacie, wzięło w nim udział udział 230 posłów, czyli połowa z 460. Osiągnięto w ten sposób kworum, potrzebne do tego, żeby głosowanie było ważne. Skruszona swoim błędem posłanka Małgorzata Tracz napisała na Twitterze:

Podczas głosowania nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych zagłosowałam przeciw projektowi ustawy. Nie zauważyłam możliwości zablokowania ustawy przez brak uczestnictwa w głosowaniu. Niestety nie zachowałam należytej czujności. Przepraszam.
Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO