×

Wyszukaj artykuł

To nie Keanu miał grać Neo

„Matrix” - Will Smith wytłumaczył, dlaczego nie przyjął roli w filmie

Redakcja Pinbook | 27-03-2020 | skomentuj

„Matrix” - Will Smith wytłumaczył, dlaczego nie przyjął roli w filmie

wikipedia.org

Oceń„Matrix” braci Wachowskich trwale wpisał się w kanon najważniejszychfilmów z gatunku sci-fi w historii kina. Produkcja, która powstała w 1999 roku, zasłynęła nie tylko swoją oryginalną fabułą, ale przede wszystkim przełomowymi efektami wizualnymi. Okazuje się jednak, że gdy w głowach reżyserów rodził się pomysł na powstanie filmu, wiele osób nie rozumiało jego idei i odrzuciło propozycję udziału w nim, czego pewnie do dziś żałuje. Jedną z gwiazd, której bracia Wachowscy proponowali rolę głównego bohatera Neo, był Will Smith. Był on wówczas jednym z najpopularniejszych amerykańskich aktorów, co zawdzięczał rolom w takich filmach, jak „Faceci w czerni”, „Dzień niepodległości, czy „Bad Boys”.

  Zobacz także  


Aktor nie przyjął jednak ich propozycji, a rolę Neo przydzielono Keanu Reevesowi. Grana przez niego postać przyniosła mu światową sławę i szybko zdobyła status kultowej.

Dlaczego odmówił?

Należy zaznaczyć, że gdy Wachowscy proponowali rolę w „Matrixie” Willowi Smithowi, byli jeszcze zupełnie nieznani w środowisku filmowym – nagrali wcześniej tylko jeden film, pt. „Brudne pieniądze”. Aktor po latach postanowił wyjaśnić, dlaczego nie decydował się na udział w filmie duetu reżyserów i specjalnie w tym celu nakręcił filmik, który zamieścił na YouTube. Z jego słów wynika, że obaj bracia (a obecnie siostry) po prostu nie posiadali daru przekonywania do swoich nowatorskich pomysłów:

Po „Facetach w czerni” pojawili się Wachowscy, którzy mieli jeden film na koncie. Chyba nazywał się Bound. Przedstawili oni swój pomysł na Matrixa. Wyszło na to, że są geniuszami, ale istnieje granica pomiędzy geniuszem, a tym, co doświadczyłem podczas tego spotkania. Brzmiało to dokładnie tak: Stary, myślimy o czymś takim, byś wyobraził sobie, że walczysz, wtedy skaczesz. I wyobraź sobie, że zatrzymujesz się w powietrzu podczas skoku. Wtedy widzowie zobaczyliby, jak obraz obraca się wokół ciebie o 360 stopni, gdy ty jesteś w trakcie skoku i wisisz w powietrzu. Wymyślimy do tego specjalne kamery i wtedy ludzie będą mogli zobaczyć cały skok, gdy jesteś zawieszony w powietrzu w trakcie skoku.

  Zobacz także  


Popsułby cały film?

W dalszej części swojej wypowiedzi Will Smith stwierdził, że mimo wszystko cieszy się, że odmówił roli w „Matrixie”. Uznał bowiem, że w odróżnieniu od Keanu Reevesa pewnie popsułby cały film Wachowskich. Dodał także, że gdyby przyjął rolę w filmie, w roli Morfeusza najprawdopodobniej wystąpiłby nie Laurence Fischburne, a Val Kilmer, którego twórcy brali wtedy pod uwagę.

Wyobrażacie sobie Willa Smitha zamiast Keanu w roli Neo?

Wszystko na temat:

Keanu Reeves Will Smith Lana i Lily Wachowski Film Filmy Kino Reżyser Aktorzy Aktor YouTube Wszystkie tagiKomentarze: