Do dziś sprawa jest niewyjaśniona

Lokatorka - powstał film o walce Jolanty Brzeskiej z mafią reprywatyzacyjną

Materiały promocyjne filmu

10 lat - tyle właśnie mija od śmierci Jolanty Brzeskiej. Kobieta była działaczką społeczną z Warszawy, któta stała się symbolem walki z mafią reprywatyzacyjną. Film, który ma być fikcją opartą na faktach z życia Brzeskiej ma trafić do kin jeszcze w 2021 roku. W rolach głównych zobaczymy m.in. Sławomirę Łozińską, Andrzeja Grabowskiego czy Kamila Nożyńskiego. 

Lokatorka - o czym opowie film?

W dzień 10. rocznicy Jolanty Brzeskiej dystrybutor Kino Świat zapowiedział, że jej historia stała się tematem nowego filmu fabularnego. Być może rzuci on nowe światło na wydarzenia, które miały miejsce w 2011 roku w związku ze spaleniem, wtedy, 64-letniej kobiety. 

Jolanta Brzeska w 2006 roku zainicjowała z mężem utworzenie Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Wszystko to w odpowiedzi na reprywatyzację zamieszkiwanej przez nich kamienicy, która wiązała się z wypowiedzeniem umów najmu lokatorom i podniesieniem czynszu. Mieszkańcy budynku przy ulicy Nabielaka 9 musieli mierzyć się z podwyżkami opłat, które znacznie przekraczały ich dochody. Do tego dochodziły liczne remonty i nachodzenie ich w domach, i groźby eksmisji. Brzeska była twarzą protestu. W 2011 roku wyszła z domu i już nigdy nie wróciła. 1 marca 2011 roku mężczyzna, który spacerował w Lesie Kabackim znalazł jej zwęglone zwłoki między zaroślami. 

Od 10 lat jej sprawa nie została wyjaśniona. Film zapowiadany jest jako dramat sensacyjny i ma odsłonić kulisy całej mafii reprywatyzacyjnej i pokazać metody, jakimi się posługiwali. 

W filmie zagrają m.in. Sławomira Łozińska, która wcieli się w rolę tytułowej lokatorki. Oprócz tego zobaczymy również Andrzeja Grabowskiego, Irenę Melcer, Kamila Nożyńskiego, Leszka Lichotę, Jana Frycza, Piotra Głowackiego czy Tomasza Oświecińskiego. 


Reżyserią zajął się Michał Otłowski, który film nakręcił na podstawie scenariusza Jacka Mateckiego i Tomasza Klimali. Producentami są Mikołaj Pokromski i Jarosław Talacha z Pokromski Studio. Film powstał w koprodukcji z Telewizją Polską i przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

W oficjalnym opisie od dystrybutora można przeczytać: 

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska. Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat. Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer – Anna Szerucka. Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry. Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.

Wiele osób martwi się, czy będzie to film, który naprawdę pokaże tragedię tych ludzi, czy będzie to jednak tania sensacja. Czas pokaże.

Film w kinach pojawi się już w 2021 roku. Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO