×

Wyszukaj artykuł

Sprawa trafi do prokuratury

Viki Gabor padła ofiarą rasistowskiego hejtu

Redakcja Pinbook | 02-12-2019 | skomentuj

Viki Gabor padła ofiarą rasistowskiego hejtu

AKPA

OceńZwyciężczyni tegorocznej Eurowizji Junior, Viki Gabor, została po swojej wygranej zasypana falą entuzjastycznych gratulacji. Składał je 12-latce nawet sam prezydent Andrzej Duda. Niestety, wśród komentarzy w internecie pojawiły się też obraźliwe wpisy, które zostały uznane za rasistowskie. Dotyczyły one pochodzenia oraz wyglądu dziewczynki, która urodziła się w romskiej rodzinie w Niemczech. Na sprawę wymierzonego na Viki hejtu w internecie zareagował natychmiast Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Na swoim profilu na Facebooku zamieścił post, w którym informuje:

Cieniem na olbrzymim sukcesie Viki kładą się rasistowskie wpisy internautów, którzy wytykają jej romskie pochodzenie. Znieważają dziewczynkę z powodu jej pochodzenia etnicznego, szydzą z jej wyglądu i miejsca urodzenia.

  Zobacz także  


Jak w swoim poście informuje Ośrodek, za wypisywanie rasistowskich treści w internecie można pójść do więzienia.

Nie będzie taryfy ulgowej

OMZRiK bardzo poważnie potraktował sprawę komentarzy, wypisywanych pod adresem dziewczynki. Jego przedstawiciele postanowili dobitnie wyjaśnić ich autorom, że sprawa trafi do prokuratury:

OSTRZEGAMY wszystkich rasistowskich przestępców - Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przygotowuje już pierwsze zawiadomienia w tej skandalicznej sprawie.

W poście zaprezentowano również przykłady nieakceptowalnych przez prawo oraz opinię publiczną wpisów, które pojawiły się po wygranej Viki Gabor:

Cyganka urodzona w Niemczech, wychowana w Anglii, wygrała dla Polski… Multi-kulti jak sk******n.
Wy się nią jaracie, a to nawet polka nie jest, tylko szwabska cyganka.

 

  Zobacz także  


Autorów tych wpisów czeka sprawa w sądzie z powodu naruszenia Art. 257 Kodeksu Karnego, który dotyczy zachowań rasistowskich. Może im grozić do 3 lat pozbawienia wolności.

Wszystko na temat:

Wiktoria "Viki" Gabor Eurowizja Junior Rasizm Prokuratura Sąd Wszystkie tagiKomentarze: