×

Wyszukaj artykuł


Używany samochód - jak kupić i nie żałować?

Redakcja Pinbook | 23-04-2019 | skomentuj

Używany samochód - jak kupić i nie żałować?

Oceń


Kupno auta to zawsze trudna decyzja, szczególnie dla kierowców, którzy robią to pierwszy raz. Na rynku znajdziemy mnóstwo ofert i możliwości, które pozwolą nam stać się właścicielami pojazdu. Przed dokonaniem transakcji warto jednak zaopatrzyć się w wiedzę teoretyczną i zapoznać z kilkoma radami praktycznymi, które pomogą nam podjąć decyzję. Potraktujmy kupno auta jako inwestycję w nasz komfort i wygodę. Zarówno kupno nowego, jak i używanego auta  może okazać się problematyczne, zwłaszcza kiedy dokładnie sami nie wiemy na jaki model chcemy się zdecydować. Poniższy poradnik pomoże w podjęciu i realizacji naszych decyzji.

  Zobacz także  

Video dnia:Po co mi samochód?

Podstawowym pytaniem jakie powinien postawić przed sobą każdy potencjalny nabywca auta jest cel jego posiadania. Dla pracujących, którym auto służyć będzie głównie do codziennych dojazdów do pracy, w zupełności wystarczy niewielkie używane auto miejskie. Rodziny bardziej skorzystają na większych, ekonomicznych pojazdach, które pozwalają na komfortowe przewożenie większej ilości osób i mają pojemny bagażnik. Jeśli auto ma nam służyć na lata, warto pomyśleć o zakupie samochodu w salonie. Jeśli decydujemy się na szczególnie dużą inwestycję, postarajmy się wybrać auto uniwersalne, które będzie nam służyć przez wiele lat.

zdj1

Jak nie przepłacić?

Ceny aut to temat rzeka. Najważniejsze jest oczywiście określenie budżetu, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na nowy samochód. Do określenia takiej kwoty warto podejść na chłodno - nie kierujmy się emocjami, a realnie oceńmy nasze możliwości. Jest to szczególnie ważne, ponieważ do kwoty kupna „doliczyć” należy koszta początkowe - naprawy, paliwo, ubezpieczenie, przeglądy, wymiana opon i części. Szacujemy, że przy używanych autach może być to nawet kilkanaście procent kwoty, jaką inwestujemy w zakup pojazdu. Nasze wymagania i oczekiwania skonfrontować należy z budżetem, jakim dysponujemy - wówczas pozostanie nam jedynie wybór modelu i znalezienie wymarzonego samochodu.

  Zobacz także  


Jak znaleźć i sprawdzić auto?

Przede wszystkim uwagę zwróćmy tylko na auta, które nam się podobają. Być może to banalne stwierdzenie, ale to Ty będziesz właścicielem pojazdu i to Tobie ma on się przede wszystkim podobać. W wyborze pojazdu z pomocą przychodzą wyszukiwarki internetowe, które pozwolą nam na znalezienie interesujących nas ogłoszeń i porównanie cen bez wychodzenia z domu. Na początku poszukajmy ogłoszeń w naszej okolicy - dzięki temu bez problemu będziemy mogli dokonać oględzin auta na własną rękę. Przy pierwszym kontakcie ze sprzedającym i oględzinach auta, warto mieć ze sobą zaufaną osobę, która pomoże nam w dokonaniu wyboru. Na samochód będzie ona patrzeć inaczej niż my - podekscytowani możliwością nabycia pojazdu już za chwilę. Dużo łatwiej więc dostrzeże ewentualne wady pojazdu. Rozwiązaniem, które pomoże nam uniknąć pochopnej decyzji, może być także nie zabieranie ze sobą gotówki na pierwsze spotkanie. Dzięki temu jeszcze co najmniej raz przemyślimy swój wybór.


Kiedy już wstępnie podejmiemy decyzje, należy sprawdzić dokumenty pojazdu. Najważniejszymi elementami są: numer VIN, wpisy o ewentualnych zastawach, kredytach czy leasingach, karta pojazdu, polisa ubezpieczeniowa, dane sprzedającego, faktura i umowa sprzedaży. Jeśli mamy obawy co do stanu technicznego pojazdu warto go zweryfikować, zlecając to w odpowiednim warsztacie czy stacji kontroli pojazdów. Podczas sporządzania umowy pamiętajmy też o sprawdzeniu danych sprzedającego, wpisaniu kwoty i daty transakcji. Ważna może okazać się nawet godzina spisania umowy - nie wiemy gdzie wcześniej tego samego dnia było auto, być może uczestniczyło w wydarzeniu, z którym nie chcemy być kojarzeni - warto więc ubezpieczyć się na każdą ewentualność. Zdrowy rozsądek i przemyślane wybory to klucz do wyboru auta. Odpowiednio wybrany samochód może nam służyć przez wiele lat i stać się dumą właściciela.

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiDodaj komentarz