×

Wyszukaj artykuł

Umowy podpisane!

Mieszkańcy Świnoujścia mają powody do radości! Tunel połączy wyspę Uznam z wyspą Wolin!

Redakcja Pinbook | 27-10-2019 | skomentuj

Mieszkańcy Świnoujścia mają powody do radości! Tunel połączy wyspę Uznam z wyspą Wolin!

OceńTo już pewne! Tunel łączący dwie wyspy – Uznam i Wolin w Świnoujściu – prawdopodobnie powstanie do 2022/2023 roku, ponieważ w poniedziałek podpisano umowę na jego budowę. Będzie miał około 2 kilometry długości i na pewno wiele ułatwi. Premier Morawiecki powiedział nawet, że to „ruch (…) który jest działaniem właśnie scalania Polski”. Uroczystość podpisania umów odbyła się na placu w centrum Świnoujścia.

  Zobacz także  


Zdaniem szefa rządu to symboliczny dzień, w którym „przełamujemy wiele dotychczasowych schematów”.

Podpisanie umów

Będziemy pilnować każdego dnia, żeby tunel za cztery lata został rzeczywiście otwarty, żeby to połączenie okazało się faktem, żeby przełamać coś, co było charakterystyczną cechą wielu lat poprzednich - tę niemożność, imposybilizm. Wierzę, że przez takie inwestycje jak ta nie tylko będziemy sklejać Polskę w wymiarze materialnym, infrastrukturalnym, symbolicznym, międzyludzkim, ale pokażemy też, na co stać Polskę w wymiarze rozwojowym i gospodarczym

- powiedział premier Morawiecki (dla RMF.FM)

Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, nazwał chwilę podpisania umowy „wydarzeniem o symbolice historycznej”.

  Zobacz także  


Jak będzie wyglądał tunel?

Tunel będzie miał długość 1,76km i pozwoli kierowcom na przejechanie pod Świną. Wartość inwestycji to około 913 mln zł., a dofinansowanie unijne wynosi około 776 mln zł. Środki na inwestycję pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Całkowita długość inwestycji to około 3,4 km, w tym 1,44 kilometra jednorurowego tunelu drążonego. Tunel to rozwiązanie na komunikacyjne problemy miasta – obecnie komunikację umożliwia przeprawa promowa, ale nie posiadają one wystarczającej przepustowości, co niestety powoduje częste oczekiwanie na prom. Dodatkowo są bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne.

Wszystko na temat:

Świnoujście Polityka Mateusz Morawiecki Wszystkie tagiKomentarze: