Fakty i mity

Trening w domu gorszy od tego na siłowni?

Wiele osób, które rozpoczyna swoją przygodę ze zdrowym stylem życia, totalnie fiksuje się na jakichś aktywnościach fizycznych, zaznaczając, że „nie ma innego słusznego sposobu na prowadzenie zdrowego stylu życia”. Najczęściej dotyczy to klasycznej walki pomiędzy siłownią, a treningami w domu. Bezzasadne wydaje się pytanie „czy uda mi się zbudować formę/schudnąć ćwicząc tylko w domu?”.

Zdjęcie poglądowe

Po pierwsze – chudnięcie zależy od wielu innych czynników, a nie tylko od ćwiczeń. Po drugie – zawsze da się zbudować niesamowitą formę, nawet jeśli wszystko opieramy tylko na ćwiczeniach w domu. Nie trzeba mieć grubego portfela, aby rozpocząć walkę o wymarzoną sylwetkę. Nie trzeba również specjalnie wykupować karnetu na siłownię i rzucać się na wszelkie sprzęty z założeniem, że jeśli się tam zakatuje, to przyniesie pożądane efekty. Czasami wystarczy tylko mata, butelka wody, dostęp do Internetu i kawałek miejsca w domu. I można działać cuda!

Dlaczego ćwiczenia w domu mają sens?

Ponieważ odpada nam wiele innych działań, które niekoniecznie chce nam się wykonywać z różnych powodów np. dojazd na siłownie, wykupienie karnetu na siłownię itp. Często takie treningi w domu są bardziej efektywne niż te, które są robione na siłowni. Zależy to jednak od naszego planu treningowego, a także pożądanych efektów. Często trening w domu jest DUŻO LEPSZY. Dlaczego?

    • Wbrew pozorom, mimo braku nadzoru, jest znacznie mniej kontuzjogenny, niż taki trening, który wykonujemy na siłowni
    • Doskonały dla osób, które stresują się treningami na siłowni np. wstydzą się swoich pierwszych kroków
    • Odpada wiele dodatkowych czynności, które trzeba wykonać w związku z pójściem na siłownię np. dojazd, wykupienie karnetu
    • Jest to niemalże bezpłatna forma treningu (chyba, że decydujemy się na zakup odpowiedniego sprzętu lub wykupienie jakiegoś planu/pakietu treningowego)
    • Możliwość różnorodnych ćwiczeń – można wykonywać zarówno cardio, jogę, jak i inne aktywności fizyczne


O czym warto pamiętać, kiedy decydujemy się na treningi w domu?

Jest szereg bardzo ważnych punktów, które trzeba wziąć pod uwagę, kiedy postanawiamy, że nasza aktywność fizyczna będzie miała miejsce w zaciszu naszego mieszkania:

    • Nie ćwiczymy tylko jednego zestawu ćwiczeń – prowadzi to bowiem do przyzwyczajenia się mięśni i spadku efektywności
    • Należy ćwiczyć wszystkie partie ciała – katowanie się brzuszkami, aby schudnąć z brzucha nic nam nie da
    • Dobrze jest podglądać swoją technikę ćwiczeń np. w lustrze – dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia kontuzji, nasze ćwiczenia dają większy efekt

Ćwiczenia w domu są absolutnie dla każdego – dla tych, którzy chcą schudnąć, przytyć, zbudować masę mięśniową, ujędrnić ciało. Pozostaje tylko kwestia odpowiedniego rozplanowania treningu (ułożenie/wykupienie planu treningowego) oraz regularności, a także samozaparcia. Ale warto pamiętać, że ćwiczenia to dopiero kropla w morzu na drodze do upragnionej sylwetki – warto również pomyśleć o rozpoczęciu odpowiedniej diety, która znacznie przyspieszy nasze starania i na pewno wyjdzie nam na dobre. Trening to zaledwie 20% całych starań, 80% to odpowiednia dieta.

Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO