×

Wyszukaj artykuł

Kulisy powstania kreacji

Olga Tokarczuk odebrała Nobla w pięknej sukni. Zobaczcie, kto był projektantem [FOTO]

Redakcja Pinbook | 11-12-2019 | skomentuj

Olga Tokarczuk odebrała Nobla w pięknej sukni. Zobaczcie, kto był projektantem [FOTO]

AKPA

OceńWe wtorek Olga Tokarczuk odebrała z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Pisarka pojawiła się na uroczystej gali w eleganckiej, ciemno-granatowej kreacji, przyozdobionej subtelnymi koronkowymi wstawkami i okalającą szyję stójką. Okazuje się, że suknia nieprzypadkowo nawiązywała do strojów z przełomu XIX i XX wieku. Miała ona być bowiem ukłonem w stronę sufrażystek, które zapoczątkowały walkę o prawa i równouprawnienie kobiet. Olga Tokarczuk opowiedziała o swojej kreacji:

Ta suknia jest troszkę moim ukłonem w stronę sióstr feministek, sufrażystek. Myślę, że sukienka nawiązuje estetycznie do Selmy Lagerloef, która dostała tę nagrodę 110 lat przede mną, jako pierwsza kobieta.

 

  Zobacz także  


Przypominamy, że Olga Tokarczuk jest trzecią w historii naszego kraju kobietą uhonorowaną Nagrodą Nobla. Wcześniej udało się tego dokonać jedynie Marii Skłodowskiej-Curie i Wisławie Szymborskiej.

Projektantka

Znaczące było również to, że suknię naszej noblistki projektował nie kto inny, jak właśnie kobieta – znana i ceniona projektantka, Gosia Baczyńska. Podzieliła się ona na Instagramie relacją z przymiarek kreacji, która została tak dobrze uszyta, że pasowała na Olgę już za pierwszym razem. Gosia Baczyńska podziękowała w poście za to, że pisarka postanowiła jej zawierzyć zaprojektowanie swojej sukienki:

Dziękuję, że obdarzyłaś mnie zaufaniem i że mogę być z Tobą w tym ważnym dla naszej kultury momencie. Dziękuję za mądre słowa zawarte we wczorajszej mowie Noblowskiej, które sądzę, każdemu z nas pozwoliły choć troszkę uporządkować myślenie o czasie, w którym żyjemy, uporządkować i nazwać to nienazwane, a co każdemu z nas doskwiera.

  Zobacz także  


Ważna kreacja

Suknia powstała nie tylko pod kątem zwrócenia się ku historii pierwszych feministek. Miała także pasować do charakteru pisarki i co najważniejsze – musiała być zgodna z protokołem obowiązującym na uroczystości, na której była obecna szwedzka rodzina królewska oraz najwybitniejsi przedstawiciele świata nauki i kultury.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Droga Olgo, Jutro wielki dzień! Jutro z rąk Króla Karola XVI Gustawa otrzymasz jedną z najbardziej prestiżowych nagród na świecie, Nobel Prize! @nobelprize_org Najszczersze gratulacje, Największa duma! Dziękuję, że obdarzyłaś mnie zaufaniem i że mogę być z Tobą w tym ważnym dla naszej kultury momencie. Dziękuję za mądre słowa zawarte we wczorajszej mowie Noblowskie, które sądzę, każdemu z nas pozwoliły choć troszkę uporządkować myślenie o czasie, w którym żyjemy, uporządkować i nazwać to nienazwane, a co każdemu z nas doskwiera. #gosiabaczynska #olgatokarczuk #nobelprize #nobelpeaceprize #nobel #nobeldress #highfashion #ootd

Post udostępniony przez GOSIA BACZYŃSKA (@gosiabaczynska_official)

Wszystko na temat:

Olga Tokarczuk Nagroda Nobla Moda Gosia Baczyńska Wszystkie tagiKomentarze: