× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Średnia długość życia w Polsce – niepokojące dane

Redakcja Pinbook | 24-06-2019 | skomentuj

Średnia długość życia w Polsce – niepokojące dane

Oceń


Rok 2017 był rekordowy pod kątem ilości zgonów w naszym kraju – zmarło ponad 403 tysiące Polaków. Duża ilość zgonów spowodowana jest przez kilka czynników. Przede wszystkim starzeje się pokolenie wyżu demograficznego, który nastąpił po wojnie. Innymi czynnikami wpływającymi na wzrost ilości zgonów są nowotwory, choroby układu krążenia i wypadki. Główny Urząd Statystyczny wskazuje jednak, że żyjemy coraz dłużej. Mają na to wpływ nowe technologie i metody leczenia. Ludzie są także coraz bardziej świadomi konieczności dbania o swoje zdrowie – rekordy popularności biją aktywne formy wypoczynku i diety. 

  Zobacz także  


Średnia długość życia w Polsce

Polacy średnio żyją około 74 lata. W ciągu ostatnich niespełna 30 lat średnia wieku znacznie się podniosła – odpowiednio o 7,8 lat dla mężczyzn i 6,6 lat dla kobiet. Najnowsze dane wskazują, że panowie żyją średnio 74 lata, panie zaś mogą pochwalić się średnią wieku 82 lat. Dzięki tej statystyce widać wyraźnie, że średnia długość życia obywateli w naszym kraju ciągle rośnie.  Raport GUS przedstawia zaskakujące wnioski. Mężczyźni żyją dłużej w miastach (średnio 1,1 roku), w przypadku kobiet średnia jest taka sama bez względu na miejsce stałego pobytu. Panowie żyją najdłużej w województwie podkarpackim i małopolskim (75,4 lat), najkrócej natomiast w województwie łódzkim (71,9 lat). Niezależnie od badanej grupy obserwujemy nadumieralność mężczyzn w stosunku do kobiet. 

  Zobacz także  


Polaków jest coraz mniej

Pomimo rosnących statystyk średniej długości wieku – Polaków jest coraz mniej. Od 2012 roku utrzymuje się niekorzystny trend, który dotyczy rzeczywistego ubytku ludności. Pod tym terminem kryje się statystyka, która odnotowuje zgony, urodzenia i saldo migracji. Największy spadek realny mieszkańców obserwowaliśmy w 2015 roku ( -41 tysięcy osób). Z niskim przyrostem naturalnym boryka się niemal cała Europa. Na Starym Kontynencie od kilku lat obserwujemy przewagę zgonów nad urodzinami. Spowodowane jest to starzejącym się społeczeństwem i zmianą klasycznego modelu rodziny. Obecnie rodzice najczęściej decydują się na maksymalnie dwójkę dzieci. 
Wszystko na temat: