× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Gry Kino Lotto Przepisy Radio Rekordy
×

Wyszukaj artykuł


Sprawdź kto pije najwięcej alkoholu w Europie

Redakcja Pinbook | 09-09-2019 | skomentuj

Sprawdź kto pije najwięcej alkoholu w Europie

Oceń

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Europa ma najwyższy wskaźnik spożycia alkoholu na świecie, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Władze wszystkich europejskich krajów podpisały się pod planem działania na rzecz ograniczenia szkodliwego spożywania alkoholu na lata 2012 - 2020. To jednak nic nie dało. Średnie spożycie trunków na starym kontynencie nadal nie spadło.

Najgroźniejsze jest intensywne picie epizodyczne

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że aż 30,4 % osób badanych przyznaje, że w ciągu ostatnich trzydziestu dni jednorazowo spożyło aż 60 gram czystego alkoholu. Specjaliści nazywają to intensywnym piciem epizodycznym. Taki sposób spożywania alkoholu charakteryzuje najczęściej mężczyzn, dotyczy to prawie połowę męskiej części europejczyków. Wskaźnik picia u kobiet wynosi niecałe 15%. Najczęściej w ten sposób alkohol spożywają mieszkańcy krajów bałtyckich, Czech i Luksemburga.

  Zobacz także  


Alkohol zabija wielu europejczyków

Statystyki są niepokojące. Alkohol odpowiada za 5.5% zgonów w całej Europie. Jest to mniejszy wynik niż w latach poprzednich. Jednak nadal ponad trzysta tysięcy mieszkańców Europy umiera z powodu picia trunków. Skutki takiego zachowania dotykają przede wszystkim młode osoby dorosłe. Jeden na cztery zgony wśród młodych ludzi jest spowodowane spożywaniem alkoholu. Chodzi tutaj głównie o obrażenia po wypadkach z udziałem osób nietrzeźwych.

Które kraje piją najwięcej

Raport WHO wskazuje, które państwa spożywają najwięcej czystego alkoholu na jednego mieszkańca. W czołówce znajdują się Litwini, Czesi, Niemcy, Irlandczycy. Polska w tym niechlubnym rankingu zajmuje dopiero 12 miejsce. 11,6 tyle litrów alkoholu przypada rocznie na jednego mieszkańca Polski. Co ciekawe, najmniej alkoholu pije się we Włoszech i Norwegii.

Sprawdź również: Od tych produktów tyjesz! 

  Zobacz także  


Co piją Polacy?

Może i nie jesteśmy w czołówce raportu Światowej Organizacji Zdrowia, ale co roku pijemy coraz więcej. Najczęściej Polacy sięgają po piwo. Na drugim miejscu znajduje się wódka, a na trzecim wino. Niestety znajdujemy się powyżej średniej europejskiej jeśli chodzi o picie epizodyczne. Coraz częściej napoje wysokoprocentowe kupują osoby pomiędzy 20 - 24 rokiem życia.

Sprawdź również: Pijesz codziennie kawę? Sprawdź jakie są tego skutki 
Wszystko na temat: