×

Wyszukaj artykuł


Najtrudniejszy rajd świata

Rajd Dakar rusza już 5 stycznia! Tym razem odbędzie się na innym kontynencie

Redakcja Pinbook | 04-01-2020 | skomentuj

Rajd Dakar rusza już 5 stycznia! Tym razem odbędzie się na innym kontynencie

Fotografia poglądowa

Oceń


Rajd Dakar, który jest organizowany regularnie od 1979 roku, odbywał się już na terenie krajów Europy, Afryki i Ameryki Południowej. W tym roku podjęto jednak decyzję o przeniesieniu wydarzenia do Azji. Rajd odbędzie się więc w Arabii Saudyjskiej i będzie się składał z 12 etapów o łącznej długości 7856 kilometrów. 5097 kilometrów stanowić będą odcinki specjalne. Wiadomo również, że pierwszych kilka etapów będzie szybszych, a pozostałe będą spowalniały uczestników  z powodu piaszczystego terenu. Zebrani w miejscowości Dżudda zawodnicy rozpoczną swoje zmagania 5 stycznia i ukończą je 17 stycznia w mieście Al Quiddiya, znajdującym się nieopodal stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu.

  Zobacz także  

Video dnia:W Rijadzie będzie miał również miejsce jedyny przysługujący zawodnikom w czasie całego rajdu dzień odpoczynku.

Entuzjazm uczestników

Decyzję o przeniesieniu rajdu do Arabii Saudyjskiej chwali wielu uczestników. Rafał Sonik, zwycięzca Dakaru z 2015 roku w kategorii quadów powiedział w wywiadzie dla tvn24.pl:

To świetna decyzja, najlepsza jaką w obecnych warunkach można było podjąć. Możliwości organizacyjne w Ameryce Południowej już się wyczerpały i były powszechne oczekiwanie zmiany. Tam z roku na rok było coraz gorzej, a już ściganie się w Peru w kółko po tych samych trasach było męczące i robione na siłę. Arabia Saudyjska jest siedem razy większa od Polski i jest tam wszystko: góry, wąwozy, pustynie. Oni zrobią wszystko, żeby ten rajd się udał i wierzę, że to może być najlepszy Dakar w historii.

Zwraca się również uwagę na to, że Złoty Beduin, który od lat jest symbolem rajdu, w końcu zawita w kraju, z którego pochodzi jego plemię. Organizacja rajdu w Arabii Saudyjskiej jest też ważnym znakiem, mówiącym o otwieraniu się jej na świat oraz zmiany społeczne.

  Zobacz także  


Polacy w Rajdzie Dakar

W zmaganiach wezmą udział Rafał Sonik i Jakub Przygoński, którym wróży się największe szanse na zajęcie wysokich pozycji w tym wyścigu. Poza nimi wystartuje trzynastu innych Polaków. Na quadach będą się ścigać Kamil Wiśniewski, Arkadiusz Lindner i Paweł Otwinowski. Motocyklami pojadą Adam Tomiczek, Maciej Giemza i Krzysztof Jarmuż. Lekkimi pojazdami UTV jechać będą Aron Domżała i Maciej Marton wraz z ich ojcami, Maciejem Domżałą i Rafałem Martonem. Ponadto, w rajdzie wystartuje Robert Szustkowski z pilotem Jarosławem Kazberukiem i mechanikiem Filipem Skrobankiem. Z kolei Szymon Gospodarczyk pojawi się tam w roli mechanika w załodze Francuza Patrice'a Garrouste'a.

Wszystko na temat:

Sport Motoryzacja Arabia Saudyjska Wyścig Wszystkie tagiDodaj komentarz