Działali na terenie Warszawy

Rozbito wielką grupę przestępczą „Trapeza”, która przez lata handlowała narkotykami

cbsp.policja.pl

Rzecznik CBŚP kom. Iwona Jurkiweicz poinformowała dzisiaj, że funkcjonariusze rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członków podejrzewa się o produkcję, przemyt i wprowadzanie do obrotu dużych ilości narkotyków. W wyniku działania slużb zatrzymano aż 22 osoby, z których 15 podejrzewa się o działanie w grupie przestępczej. Zatrzymano również Krzysztofa B. o pseudonimie „Trapez”, który jest podejrzany o kierowanie grupą.

W wyniku działań policji przejęto 30 kg narkotyków.

Kierunek – Warszawa

Według policji grupa przestępcza rozpoczęła swoją działalność w 2016 roku. Jej członkowie przemycali z Holandii do Polski środki odurzające. Następnie produkowali z nich narkotyki, które były sprzedawane na terenie Warszawy. Kom. Iwona Jurkiewicz mówiła:

Z zebranego materiału dowodowego wynika, że z Holandii przemycano za pośrednictwem zaufanych kurierów marihuanę i płynną amfetaminę, którą na miejscu wytrącano i w sproszkowanej formie wprowadzano do obrotu.

Pierwsze zatrzymania miały już miejsce w czerwcu 2019 roku. Wówczas policja zatrzymała 9 osób oraz Krzysztofa B. ps. „Trapez”. Zlikwidowano również wtedy magazyn, w którym przestępcy przechowywali narkotyki, a także zarekwirowano sprzęt potrzebny do ich wytwarzania i sprzedaży – wagi, maski zabezpieczające przed trującymi oparami, woreczki strunowe i urządzenie do pakowania próżniowego. Przejęto wtedy 23 kg marihuany, ponad 4 kg amfetaminy, około 1 kg haszyszu oraz 0,5 kg kokainy.


Upór przestępców

Okazało się, że pomimo czerwcowych zatrzymań, grupa przestępcza nie przerwała swojej działalności i wciąż wprowadzała narkotyki na warszawski rynek. W listopadzie na przejściu granicznym w Świecku zatrzymano 4 osoby związane z „Trapezem”, które przemycały środki odurzające z Holandii. Pomimo kolejnych zatrzymań, grupa wciąż nie przerywała swojego procederu. Przełom nastąpił dopiero wtedy, gdy funkcjonariuszom udało się zatrzymać na terenie Warszawy 11 kolejnych osób związanych z grupą przestępczą.

Prokurator z Prokuratury Okręgowej w Warszawie przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcji narkotyków oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych, z czego podejrzani uczynili stałe źródło dochodu. Od podejrzanych, na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie w kwocie ponad 400 tys. zł. Status podejrzanych posiadają 22 osoby. Dwanaście z nich zostało tymczasowo aresztowanych, zaś wobec pozostałych podejrzanych zastosowano dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. Wszystkim oskarżonym może grozić do 12 lat więzienia. Policja nie wyklucza dalszych zatrzymań.
Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO