×

Wyszukaj artykuł


10. rocznica katastrofy smoleńskiej

Premier Morawiecki: „10 kwietnia chcę się udać do Smoleńska i do Katynia”

Redakcja Pinbook | 13-02-2020 | skomentuj

Premier Morawiecki: „10 kwietnia chcę się udać do Smoleńska i do Katynia”

AKPA

Oceń


W tym roku minie dziesięć lat od katastrofy samolotu Tu-154M, w której zginęła polska delegacja zmierzająca na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W tragedii, do której doszło pod Smoleńskiem, zginęło 96 osób, a wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką oraz wielu urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Premier Mateusz Morawiecki poinformował dzisiaj w mediach społecznościowych:

10 Kwietnia 2020 roku, w 10 rocznicę Katastrofy Smoleńskiej chcę się udać do Smoleńska i do Katynia, aby oddać hołd ofiarom straszliwego sowieckiego mordu w lesie katyńskim oraz ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. Oba te wydarzenia na zawsze zmieniły historię Polski.

  Zobacz także  


Już wcześniej w czwartek o planach premiera mówił w rozmowie z RMF FM szef KPRM, Michał Dworczyk:

Premier Mateusz Morawiecki 10 kwietnia chce być i w Smoleńsku i w Katyniu. W tej chwili kancelaria analizuje możliwości przygotowania takiego wyjazdu.

Na pytanie, czy w przypadku, gdy dojdzie do wyjazdu, Morawiecki powinien się spotkać na miejscu z premierem Rosji, Dworczyk odpowiedział, że ten wyjazd:

Nie miałby absolutnie charakteru wizyty bilateralnej. Jego zasadniczym celem jest oddanie hołdu tym osobom, które zginęły 10 lat temu w zdarzeniu chyba najbardziej dramatycznym po zakończeniu II wojny światowej, jakie dotknęło nasz kraj. Jesteśmy w trakcie analizowania możliwości i przygotowywania takiego wyjazdu.

Dworczyk zaznaczył też, że przygotowanie takiej podróży wymaga wielu zgód dyplomatycznych, wydanych ze strony Białorusi oraz Rosji. Na razie nie ma żadnych potwierdzonych informacji na temat tego, czy razem z Morawieckim poleciałby prezydent Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński.

  Zobacz także  


Na razie wiadomo jedynie, że polska delegacja ze względów bezpieczeństwa poleciałaby do Smoleńska kilkoma samolotami.

Wszystko na temat:

Mateusz Morawiecki Andrzej Duda Jarosław Kaczyński Polityka Rosja Polska Facebook Wszystkie tagiKomentarze: