×

Wyszukaj artykuł


Ile można mieć punktów karnych i jak je skasować?

Redakcja Pinbook | 14-06-2019 | skomentuj

Ile można mieć punktów karnych i jak je skasować?

camprest.com

Oceń


Prawo do prowadzenia pojazdów wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Na drodze powinniśmy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Jeśli nie zastosujemy się do przepisów i znaków – czekają na nas niemiłe konsekwencje. Narażamy się wówczas na kary dwojakiego rodzaju. Po pierwsze - liczyć musimy się z otrzymaniem mandatu, którego wysokość zależy od taryfikatora. Po drugie -  mandat niemal zawsze łączy się z punktami karnymi. W opinii kierowców taki system jest sprawiedliwy – nie faworyzuje kierowców z grzeszkami na koncie, którzy dysponują zasobniejszym portfelem. 

  Zobacz także  


Ile można mieć punktów karnych?

Kierowca może otrzymać jednorazowo maksymalnie 10 punktów karnych. Ich dopuszczalna ilość  jest zależna od naszego stażu za kierownicą. Jeśli jesteśmy posiadaczem prawa jazdy krócej niż rok – górna granica wynosi 20 punktów. Dodatkowo, jeśli młody kierowca przekroczy liczbę dopuszczalnych punktów – prawo jazdy jest zatrzymywane, a pirat drogowy musi udać się na egzamin po raz kolejny.  W pozostałych przypadkach jest nieco wyższa i wynosi 23.  Przekroczenie tego limitu wiąże się z koniecznością skierowania kierowcy na dodatkowy kurs. Taka decyzja trafi do kierowcy drogą pocztową i ma on miesiąc od momentu jej dostarczenia na rozpoczęcie doszkalania.   Dokument o ukończeniu kursu należy przedłożyć najpóźniej 6 tygodni po otrzymaniu decyzji. Jeśli termin ten zostanie przekroczony, kierowca musi liczyć się z utratą uprawnień.

  Zobacz także  


Ile trwa i kosztuje kurs? 

Kurs to 28 godzin, warto więc zarezerwować sobie na niego co najmniej 4 dni. Jego koszt to 500 złotych. W trakcie jego trwania kierowcy poddawani są badaniom psychologicznym i uczestniczą w zajęciach dotyczących przepisów ruchu drogowego. Warto pamiętać, że jeśli w ciągu 5 lat od kursu ponownie uzbieramy co najmniej 24 punkty w roku – kierowca utraci uprawnienia i będzie musiał przystępować do całej ścieżki zdobycia dokumentu od początku.

Kiedy kasują się punkty karne?

Limit punktów obowiązuje w skali rocznej – w trakcie roku kalendarzowego możemy zebrać maksymalnie 23 punkty bez konsekwencji. Z systemu znikają one po roku od zdarzenia. Na przykład punkty, które otrzymamy 13 maja zostaną wymazane z naszej kartoteki 14 maja następnego roku. Nie ma to jednak zastosowania we wszystkich przypadkach – jeśli odmówiliśmy przyjęcia mandatu i nasza sprawa trafiła do sądu punkty wciąż tymczasowo pozostają w systemie. Analogiczna sytuacja występuje gdy zapomnimy opłacić mandat. Pamiętajmy też, że przestał obowiązywać przepis, który umożliwiał zatarcie 6 najstarszych punktów za pomocą szkolenia dodatkowego. 

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiKomentarze: