×

Wyszukaj artykuł

Następca Baghdadiego

Państwo Islamskie ma nowego przywódcę – są informacje od służb wywiadowczych

Redakcja Pinbook | 21-01-2020 | skomentuj

Państwo Islamskie ma nowego przywódcę – są informacje od służb wywiadowczych

forces.net

OceńDziennik „The Guardian” podał, że według informacji przekazanych przez agentów dwóch służb wywiadowczych, tak zwane Państwo Islamskie wybrało nowego przywódcę. Został nim Amir Mohammed Abdul Rahman al-Mawli al-Salbi, który był jednym z założycieli Daesh. Zajmował się on przeprowadzaniem ataków dżihadystów w krajach na całym świecie. Był także odpowiedzialny za akcję zniewolenia mniejszości jazydów w Iraku.

  Zobacz także  


Salbi miał zostać wybrany na przywódcę Państwa Islamskiego jeszcze w paździerku, w zaledwie parę godzin po śmierci jego poprzednika, Abu Bakr al-Baghdadiego.

Wywiad

Służby wywiadowcze wiedziały o tym i od początku zbierały informacje o Salbim. Z ich obserwacji wynika, że mężczyzna kieruje organizacją i odpowiada w niej za podejmowanie  najważniejszych decyzji. Podobno, tak samo jak Baghdadi, jest prawdziwym fanatykiem i zaciekłym zwolennikiem dżihadu. Wszystko wskazuje na to, że ma ogromny wpływ ideologiczny na członków IS.

Salbi pochodzi z miasta Tal Afar, gdzie urodził się w rodzinie Turkmenów. Znany jest również jako Haji Abdullah, albo Abdullah Qardash. Jest osobą wykształconą, gdyż ukończył studia na uniwersytecie w Mosulu. Swojego poprzednika poznał w amerykańskim więzieniu Camp Bucca, które przeznaczone jest na przetrzymywanie dżihadystów. Najprawdopodobniej już w sierpniu Salbi zastępował Baghdadiego, gdy ten chorował.

Władze Stanów Zjednoczonych wyznaczyły już nagrodę za głowę nowego przywódcy IS oraz dwóch innych dowódców tej organizacji – 5 mln dolarów.


Wszystko na temat:

Islam Dżihadyści Terroryzm Działania służb Wszystkie tagiKomentarze: