Jak przygotować auto do zimy – o czym musisz pamiętać?

Lato skończyło się na dobre – już teraz dostrzec możemy wyraźny spadek temperatury, częstsze opady i pogarszające się warunki na drogach. Wielkimi krokami zbliża się także zima – okres uwielbiany przez miłośników białego szaleństwa i znienawidzony przez większość kierowców. Nasze auta mogą jednak bezproblemowo przetrwać okres śnieżyc, mrozów i oblodzonych jezdni – trzeba je jednak odpowiednio do tego przygotować. O czym powinniśmy pamiętać? Oto kilka rzeczy, o których powinien pamiętać każdy kierowca. 

Opony zimowe – gwarancja bezpieczeństwa?

Pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy są opony. Jest to skojarzenie jak najbardziej słuszne – to od jakości ogumienia zimowego zależy w dużej mierze nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zwrócić uwagę należy szczególnie na jakość i głębokość bieżnika (optymalna powinna wynosić około 4 milimetrów). Jeśli mamy wątpliwości co do opon używanych – warto rozważyć zaopatrzenie się w nowe ogumienie. Kwestią sporną jest też czas zmiany opon na zimowe. Błędem jest czekanie do opadów i pierwszych przymrozków. Należy obserwować pogodę – kiedy zacznie spadać w okolice 5-7 stopni Celsjusza, ryzyko pojawienia się przymrozków jest już naprawdę duże. 

Światła – zadbaj o widoczność

Każdy kierowca wie, jak ważna jest odpowiednia widoczność podczas jazdy. To właśnie z jej powodu ustawiamy lusterka i dbamy o sprawność wycieraczek. Zima nie jest w tym okresie wyjątkiem. Wycieraczki warto dokładnie wyczyścić i sprawdzić ich stan techniczny – być może właśnie przed sezonem zimowym należy rozważyć ich wymianę. Podobnie należy postępować ze światłami. Pamiętajmy, że zimą znacznie częściej będziemy jeździć po zmierzchu w warunkach niskiej widoczności. Warto więc zrobić wszystko w celu jej poprawienia. 

Sprawdź stan płynów eksploatacyjnych

Przed zimą warto zadbać szczególnie o dwa rodzaje płynów – chłodniczy i do spryskiwaczy. Oba należy sprawdzić szczególnie pod kątem odporności na temperatury poniżej zera. Zamarznięty płyn w chłodnicy może doprowadzić to jej trwałego uszkodzenia lub pęknięcia. Podobnie sprawa ma się w przypadku płynu do spryskiwaczy – bez trudu jednak znajdziemy płyny odporne na niskie temperatury. Warto pomyśleć o nich już teraz – pierwsze przymrozki zazwyczaj pojawiają się niespodziewanie i mogą nas zaskoczyć. Sprawdzić należy też olej silnikowy – zimny znacząco zwiększa swoją gęstość. Zużyty olej może także nie spełniać swojej roli przy minusowych temperaturach. 


Karoseria i uszczelki – zapobiegnij uszkodzeniom

Samochód przed zimą warto dokładnie umyć i oczyścić ze śmieci (na przykład liści zalegających w trudno dostępnych miejscach). Pamiętajmy, że zimowe jezdnie często posypane są chociażby solą, która może powodować uszkodzenia i korodowanie karoserii. Auto warto poddać więc dokładnemu woskowaniu, które uchroni nas przed mikrouszkodzeniami. Warto też sprawdzić uszczelki i szyby – niewielkie ubytki mogą pod wpływem mrozu przeobrazić się w poważne problemy, które znacząco obniżą komfort naszej jazdy. Za jazdę z uszkodzą szybą grozi też mandat. 

Sprawdź ogólny stan techniczny pojazdu

Pod tym enigmatycznym stwierdzeniem może kryć się tak naprawdę wszystko – doświadczeni kierowcy doskonale wiedzą jednak o potrzebie sprawdzenia kilku najważniejszych układów i elementów. Na co więc należy zwrócić uwagę? Warto przede wszystkim poddać badaniu układ paliwowy, hamulce i akumulator. Dobrze jest mieć też pewność, że ten ostatni został naładowany i podczas próby zapłonu nie czeka nas niemiła niespodzianka. Warto sprawdzić też stan foteli i chodniczków – być może warto je wymienić właśnie przed najbardziej wymagającym dla auta okresem. 

Dodatkowe wyposażenie auta

Zima to także okres, w którym warto zaopatrzyć się w dodatkowe przedmioty. Na wyposażeniu auta powinien znaleźć się chociażby odmrażacz zamka, który ułatwi się dostanie do auta (zwłaszcza jeśli parkujemy pod chmurką). Przyda się także zapas zimowego płynu do spryskiwaczy, żarówek, odmrażacz do szyb, latarka i nieco grubego żwiru (umożliwi wydostanie się ze śliskiej powierzchni). Zimą częściej używamy także przewodów rozruchowych, linki holowniczej czy latarki – warto więc mieć je na podorędziu. W przypadku awarii auta dobrze jest mieć przy sobie także wodę pitną, coś słodkiego (posiłek bogaty w węglowodany dostarczy sporo energii) i koc. Ponadto niezbędne jest także wyposażenie, które regularnie wozimy w naszym aucie – na przykład apteczka, koło zapasowe czy gaśnica. 


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO