×

Wyszukaj artykuł

Następca Schetyny

Borys Budka został wybrany na nowego przewodniczącego PO

Redakcja Pinbook | 27-01-2020 | skomentuj

Borys Budka został wybrany na nowego przewodniczącego PO

youtube.pl

OceńW sobotę blisko dziewięć tysięcy członków Platformy Obywatelskiej brało udział w wyborach na nowego przewodniczącego partii. Wśród kandydatów na to stanowisko znajdowali się Bogdan Zdrojewski, Borys Budka, Bartłomiej Sienkiewicz i Tomasz Siemoniak. Po zakończonym głosowaniu szef Komisji Wyborczej Łukasz Abgarowicz poinformował, że Borys Budka z pewnością wygrał w pierwszej turze. Następnie partia podała wstępne i nieoficjalne wyniki wyborów – Budka zdobył 78,77 procent głosów, Tomasz Siemoniak 11,18 procent, Bogdan Zdrojewski 7,57 procent, a Bartłomiej Sienkiewicz 2,48 procent.

  Zobacz także  


Warunkiem wygrania w pierwszej turze było uzyskanie ponad 50 procent głosów. Frekwencja członków PO na wyborach wyniosła w skali kraju 76,4 procent, czyli wzięło w nich udział 8 266 osób na 10 816 uprawnionych.

Podziękowania

Przedstawione wyniki nie są jeszcze oficjalne. Ostateczne wyniki głosowania zostaną ogłoszone po wpłynięciu do Krajowej Komisji Wyborczej protokołów ze wszystkich Powiatowych Komisji Wyborczych w Polsce, co ma nastąpić najprawdopodobniej we wtorek lub środę. Borys Budka może być już jednak pewien swojej wygranej. Polityk podziękował już głosującym na niego członkom partii na Twitterze:

Dziękuję za każdy głos! Dziękuję za zaufanie! Razem będziemy wygrywać! Dla Polski, dla Europy.

 

  Zobacz także  


Gratulacje od polityków

Budce gratulacje złożyli pozostali członkowie PO, którzy ubiegali się o to stanowisko, na znak solidarności i jedności w partii. Tomasz Siemoniak napisał na Twiterze:

Właśnie złożyłem serdeczne gratulacje nowemu przewodniczącemu PO Borysowi Budce. Oczywiście razem będziemy dalej pracować dla Polski i Platformy. Najpilniejsze zadanie: wygrana Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Dziękuję za każdy głos, za każde wsparcie, za siłę patriotyzmu i obywatelskości ludzi PO.

Gratulacje złożył również Bartłomiej Sienkiewicz:

Z wyników jakie otrzymuję wygląda na bezapelacyjne zwycięstwo Borysa Budki! Bardzo silny mandat! Złożyłem gratulacje Zwycięzcy i życzenia powodzenia. Teraz do przodu i w kampanię MKB.

W podobnym tonie wypowiedziała się kandydująca na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska:

Gratulacje dla nowego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, Borysa Budki!Dziękuję wszystkim kandydatom za udział w wyborach. Wspólnie, z nową siłą i energią ruszamy do pracy. Razem będziemy walczyć o silną Polskę w Europie i o zwycięstwo w maju.

Swoje poparcie dla Budki wyraził także dotychczasowy przewodniczący partii, Grzegorz Schetyna, który pełni tę funkcję od 2016 roku. Po ogłoszeniu wyników Donald Tusk przyznał, że również oddał swój głos na Borysa Budkę.

Wszystko na temat:

Polityka Donald Tusk Wybory Twitter Borys Budka Wszystkie tagiKomentarze: