75. rocznica wyzwolenia Auschwitz

Prezydent Izraela na spotkaniu z Dudą: „pamiętajmy, że Polska i naród polski są ofiarami II wojny światowej”

Fotografia poglądowa

Na konferencji prasowej zorganizowanej w związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, wystąpili razem Andrzej Duda i prezydent Izraela, Ruwen Riwlin. Prezydent Duda podziękował Riwlinowi za przybycie do Polski. Wyjaśnił również, dlaczego był zmuszony odmówić swojego udziału w Światowym Forum Holokaustu, które odbyło się w zeszłym tygodniu w Jerozolimie:

Z wielką przykrością przyjąłem to, że polski udział w walce przeciwko nazistom został pominięty podczas uroczystości w Yad Vashem, dlatego nie mogłem być tam obecny jako prezydent RP. Rozumiem, że uroczystość była organizowana przez prywatną fundację pana Mosze Kantora, który jest w dodatku zaprzyjaźniony, związany więzami znajomości z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jak państwo wiecie, była poważna wymiana zdań na tematy historyczne pomiędzy polskimi władzami, a przedstawicielami Rosji.

Dodał także, że ma nadzieję, iż wszelkie kwestie i wątpliwości dotyczące prawdy historycznej związanej z udziałem Polski w II wojnie światowej zostały rozwiane.

Riwlin o Polsce

Prezydent Izraela w odpowiedzi podkreślił, że Polska występowała w II wojnie światowej w roli ofiary, a zbrodnie popełnione na ludności żydowskiej były dziełem przede wszystkim Niemiec:

Pamiętamy, że Polska i naród polski są ofiarami II wojny światowej. Pamiętamy, że to nazistowskie niemieckie zainicjowały i wykonały ludobójstwo na narodzie żydowskim i że to ten naród ponosi za to pełną odpowiedzialność. Pamiętamy też, że Niemcy uzyskali pomoc na terenie całej Europy od innych narodów i muszą wziąć za to odpowiedzialność.

W dalszej części wyraził także chęć zawarcia zgody między Polską, a Izraelem oraz powrotu do dobrych relacji:

Te straszne wydarzenia wiążą naród izraelski z narodem polskim w nierozerwalny sposób. Ta więź musi dbać o czystość historii. Należy to pozostawić historykom, a politykom zostawić kształtowanie rzeczywistości. (...) Słyszymy dziś głosy, które głoszą nienawiść w całej Europie i na całym świecie. Musimy walczyć z antysemityzmem i rasizmem w sposób bezkompromisowy. Chcemy dziś podać rękę narodowi polskiemu, byśmy wrócili na drogę ku budowaniu wspólnej przyszłości.
 

Hołd dla bohatera

Przed konferencją obaj prezydenci złożyli w Oświęcimiu hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Był on oficerem Armii Krajowej, który z własnej woli został uwięziony w Auschwitz. Był autorem licznych raportów o Holokauście i przyczynił się do ujawnienia wielu informacji na temat zbrodni nazistowskich. Pilecki po wojnie został zamordowany przez komunistyczne władze. Uroczystość odbyła się przy pomniku rotmistrza, który znajduje się na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej jego imienia. Duda i Riwlin złożyli w ciszy kwiaty pod pomnikiem, a obok niego umieszczono flagi Polski i Izraela. Ceremonia odbyła się w asyście Wojska Polskiego i była na niej obecna córka Pileckiego, Zofia Pilecka-Opłutowicz.
Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO