Mogą wystąpić wstrząsy wtórne

Potężne trzęsienie ziemi na Filipinach. Są ofiary śmiertelne

Zdjęcie poglądowe

W niedzielę, 15.12.19, na Filipinach doszło do potężnego trzęsienia ziemi. Miało 6,8 stopnia w sali Richtera. Lokalne źródła podały, że co najmniej czternaście osób zostało rannych, ale żadna z nich nie ma bardzo poważnych obrażeń. Niestety, zmarła sześcioletnia dziewczynka, na którą zawalił się budynek, w którym akurat się znajdowała. Również trzypiętrowy supermarket uległ zawaleniu, zabijając w ten sposób co najmniej trzy osoby.

Skala zniszczeń jest naprawdę wielka, ale są również dobre wieści – nie ma zagrożenia zalania linii brzegowej przez tsunami.

Potężne trzęsienie ziemi na Filipinach

Do takich zdarzeń dochodzi dość często – ze względu na to, że Filipiny znajdują się w „Pierścieniu ognia” - geologicznie aktywnego obszaru, który regularnie uderzany jest przez wybuchy wulkanów, czy właśnie trzęsienia ziemi. Kilka wtórnych wstrząsów, zaraz po trzęsieniu ziemi, odnotowano na północ od miasta General Santos – najsilniejsze miały 5,7 stopni w skali Richtera.

Wiele budynków zostało uszkodzonych, a na jednej z ulic doszło do potężnego, bardzo niebezpiecznego, wybuchu transformatora. Ludzie uciekali z przerażeniem, aby znaleźć się jak najdalej od niego, by nie porazić się ogromną dawką elektryczności. Wiele domów czeka wyburzenie – ich fundamenty zostały poważnie naruszone.

Służby ratownicze prowadzą intensywne działania, a Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii ostrzega, że można oczekiwać kolejnych wstrząsów wtórnych.

Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO