×

Wyszukaj artykuł


Kierowco – to musisz wiedzieć!

Na jak długo policja zatrzymuje prawo jazdy i jak je odzyskać?

Redakcja Pinbook | 28-11-2019 | skomentuj

Na jak długo policja zatrzymuje prawo jazdy i jak je odzyskać?

Fotografia poglądowa

Oceń


Policja zatrzymała Twoje prawo jazdy? Utraciłeś uprawnienia decyzją sądu lub starosty? W pierwszej chwili na pewno zastanawiasz się, kiedy będziesz mógł wrócić za kółko. Wszystko zależy od powodu zatrzymania dokumentu. Jeśli przekroczyłeś prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym, musisz liczyć się z utratą prawa jazdy na 3 miesiące. Kolejne takie wykroczenie to już 6 miesięcy bez prawa jazdy – trzecie przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym to odebranie prawa jazdy na stałe. Jedynym sposobem na jego odzyskanie jest wówczas zdanie egzaminu państwowego. Z dożywotnią utratą prawa jazdy muszą liczyć się kierowcy zatrzymani na jeździe pod wpływem alkoholu, narkotyków i środków odurzających. Takie same konsekwencje czekają na kierowców, którzy spowodowali wypadek, w wyniku którego inni uczestnicy ruchu zostaną ranni lub zabici. Prawo jazdy stracisz dożywotnio także za ucieczkę z miejsca zdarzenia. 

  Zobacz także  


Utracone prawo jazdy w większości przypadków można odzyskać – wszystko zależy od czasu, na który został odebrany dokument. 

Jak odzyskać prawo jazdy?

Jeśli zatrzymano go na mniej niż rok, po upływie wskazanego czasu dokument można odebrać w Wydziale Komunikacji, który odpowiada miejscu naszego zamieszkania. Kierowcy, którzy stracili dokument na ponad rok muszą liczyć się z koniecznością ponownego zdawania egzaminu państwowego. Kierowcy, którzy stracili uprawnienia ze względu na jazdę na podwójnym gazie lub spowodowali wypadek muszą także przejść testy psychotechniczne. Podstawową zasada pozostaje oczekiwanie na upłynięcie wskazanego czasu. Pamiętajmy, że w trakcie tego okresu nie można wsiadać za kółko – osoba przyłapana na tego typu działaniu zostanie poddana dodatkowej karze (np. wydłużeniu okresu zatrzymania prawo jazdy). Procedury odzyskania dokumentu są często zawiłe i skomplikowane – warto więc robić wszystko, aby nie stracić swojego dokumentu. Za co policja może zatrzymać prawo jazdy dowiesz się tutaj


Wszystko na temat:

Motoryzacja Prawo jazdy Policja Wszystkie tagiKomentarze: