Waloryzacja 2020

Podwyżki emerytur w przyszłym roku – sprawdź ile dostaniesz

Fotografia poglądowa

Planowana waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych ma być realizowana w 2020 roku na zasadzie kwotowo-procentowej – informuje w rozmowie z Super Expressem rzecznik rządu. Dla emerytów jest to bardzo dobra wiadomość – w przyszłym roku mogą się bowiem spodziewać podwyżek podobnych do tych z roku 2019. Wszystko wskazuje także na to, że utrzymany zostanie w program Emerytura + - dzięki niemu seniorzy otrzymają tak zwane trzynastki. Ile wyniosą podwyżki w 2020 roku?

Dlaczego wysokość emerytur wzrasta? Ma to związek przede wszystkim z inflacją – najszybciej drożeją produkty spożywcze. Drugim powodem wzrostu wysokości świadczeń są coraz wyższe płace. Rząd na podstawie wszystkich danych określił, że wskaźnik waloryzacji w przyszłym roku powinien wynieść 3,24%.

Sprawdź, ile dostaniesz

Co to oznacza dla emerytów? Wszyscy seniorzy, którzy do tej pory otrzymywali świadczenie w wysokości do około 1750 złotych mogą liczyć na podwyżkę w wysokości 70 złotych brutto (57 złotych netto). Kwota emerytury minimalnej także się podniesie i wyniesie 1170 złotych netto. Kwota podwyżki będzie rosła proporcjonalnie do wcześniej otrzymywanych świadczeń. Dla kwoty bliskiej 2800 złotych wyniesie blisko 90 złotych. Trzynasta emerytura jest jednak kwotą jednakową dla wszystkich – w 2020 roku wyniesie 958 złotych. Kiedy emeryci dostaną emerytury objęte waloryzacją? Przez pierwsze 2 miesiące nowego roku nic się nie zmieni – dopiero po tym czasie uwzględnione zostaną planowane podwyżki (waloryzacja zaplanowana jest na 1 marca). 

Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO