×

Wyszukaj artykuł


Powstanie nowe państwo?

Donald Trump ogłosił plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu

Redakcja Pinbook | 29-01-2020 | skomentuj

Donald Trump ogłosił plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu

youtube.pl

Oceń


We wtorek Donald Trump ogłosił plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu. Wezwał w nim do utworzenia dwóch oddzielnych państw, Izraela i Palestyny. Prezydent Stanów Zjednoczonych poinformował o nowym planie po spotkaniu w Waszyngtownie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu oraz liderem izraelskiej opozycji Bennym Gancem. Trump stwierdził, że projekt ten jest wielką szansą o historycznym znaczeniu dla Palestyńczyków, która otwiera przed nimi możliwość utworzenia własnego, niezależnego państwa ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.

  Zobacz także  

Video dnia:Jednocześnie jednak Jerozolima ma pozostać niepodzielną stolicą Izraela.

Założenia planu pokojowego

Donald Trump przedstawił propozycję map Izraela i Palestyny. Według planu, terytoria palestyńskie zostałyby powiększone dwukrotnie. Izrael z kolei otrzymałby suwerenność nad żydowskimi osiedlami znajdującymi się na Zachodnim Brzegu Jordanu. Zgodnie z projektem, na cztery lata zostałoby zamrożone żydowskie osadnictwo na terenach Palestyny, które są administrowane przez Izrael. Plan zakłada także, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo na Zachodnim Brzegu oraz w Dolinie Jordanu będzie dalej spoczywała na władzach Izraela. Będzie jednak mogła ona ulegać zmniejszeniu, gdy Palestyna rozwinie swoje organy organizacyjne i zacznie się wpisywać w międzynarodowe kryteria zarządzania. Trump mówił przy ogłaszaniu swojego planu:

Palestyńczycy są pogrążeni w ubóstwie i przemocy, wykorzystywani przez tych, którzy chcą użyć ich do wzmacniania terroryzmu i ekstremizmu. Zasługują na o wiele lepsze życie. Premier Netanjahu zapewnił mnie, że jest skłonny poprzeć tę wizję jako podstawę do bezpośrednich negocjacji. Lider opozycji Benny Ganc również poparł plan, więc jest to historyczny przełom.

Netanjahu przyznał, że dzień ogłoszenia pokojowego planu można uznać za historyczny. Dodał także, wyrażając swoje poparcie dla projektu prezydenta USA:

To świetny plan dla Izraela, to świetny plan pokoju. Szczerze mówiąc, panie prezydencie, biorąc pod uwagę wszystko, co już zrobiłeś dla Izraela, nie jestem zaskoczony. Byłeś największym przyjacielem, jaki Izrael miał kiedykolwiek w Białym Domu.

  Zobacz także  


Palestyna

Trump podczas spotkania wezwał też Palestyńczyków do powstrzymania „podżegania do terroru i opłacania terroryzmu” oraz do dążenia w kierunku spełnienia „standardów pokojowego współistnienia”. Zaapelował też do władz Palestyny o przestrzeganie nowego planu:

Prezydencie Abass, zapewniam Pana. Jeśli będzie wypełniać plan, to Stany Zjednoczone zawsze będą gotowe wam pomóc.

Po ogłoszeniu planu, Donald Trump opublikował na Twitterze proponowaną mapę, na której przedstawił przyszłe państwo palestyńskie.

Wszystko na temat:

Donald Trump USA Izrael Polityka Twitter Wszystkie tagiDodaj komentarz