× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Pierwsze zdjęcie czarnej dziury

Redakcja Pinbook | 11-04-2019 | skomentuj

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury

news.harvard.edu

Oceń


10 kwietnia 2019 to jeden z najważniejszych dni w historii nauki. W Brukseli odbyła się prezentacja, podczas której przedstawiono efekt końcowy wieloletniej pracy naukowców w ramach programu Event Horizon Telescope. Ich celem było obserwowanie czarnej dziury, która znajduje się w centrum naszej galaktyki. Efektem jest pierwsza w historii fotografia najbliższej okolicy czarnej dziury, a właściwie jej cienia. Wykonanie takiego zdjęcia możliwe było dzięki wielu teleskopom i przeanalizowaniu petabajtów danych.

Czarna dziura to próżnia z osobliwością w centru, wokół której istnieje potężne pole grawitacyjne, przyciągające materię. Po przekroczeniu tak zwanego „horyzontu zdarzeń” siła grawitacyjna jest tak duża, że opuścić jej nie może nawet światło. Sam „horyzont zdarzeń” jest natomiast swoistym miejscem bez powrotu, zza którego nic nie może się wydostać. W czasoprzestrzeni czarne dziury pozostają jednymi z najbardziej tajemniczych obiektów, których istnienie jako pierwszy poruszył Albert Einstein w teorii względności.

  Zobacz także  


Sfotografowany cień czarnej dziury ma około 40 miliardów kilometrów średnicy. Dzięki symulacjom komputerowym i analizą fal naukowcy są w stanie określić wymiary, a nawet barwy odległych obiektów. Odległość jaka nas dzieli od miejsca ze zdjęcia to 55 milionów lat świetlnych. Teraz naukowcy skupić się mogą na analizie zdobytych informacji, która może być początkiem naukowej weryfikacji teorii Einsteina. Coś niesamowitego!

Wszystko na temat: