Perseidy - kiedy obserwować na niebie spadające gwiazdy?

Co roku, mniej więcej w drugim tygodniu sierpnia, możemy zaobserwować na niebie „noc spadających gwiazd”, czyli inaczej „deszcz Perseidów”. To moment, w którym liczba meteorów na niebie jest najbardziej nasilona – są bardzo łatwe do zaobserwowania i przeważnie wystarczy wyjść do ogrodu, w miejsce gdzie drzewa nie zasłaniają nieba, a następnie obserwować jak meteory „spadają”. To spektakularne, niesamowite widowisko.

Co roku nasza orbita przecina się z pasem meteorów, które są zwane właśnie „Perseidami”. Ziemia znajduje się w tym położeniu aż od połowy lipca, niemalże do końca sierpnia, jednak to właśnie dzisiaj – 12 sierpnia przypada nasilenie, dlatego dużo łatwiej będzie je zobaczyć.

Kto go zobaczy? Gdzie oglądać?

Deszcz spadających gwiazd będzie możliwy do zaobserwowania dla każdego mieszkańca północnej półkuli, dlatego nie ma znaczenia czy jesteś z Łodzi, Olsztyna, Świnoujścia czy Krakowa – z pewnością będziesz mógł przyjrzeć się temu zjawisku. Jeśli macie teleskop – cudownie, będziecie widzieć lepiej, ale te małe smugi światła, które będą delikatnie rozbłyskiwać na niebie, możliwe są do zaobserwowania gołym okiem.

Są jednak pewne warunki na które absolutnie nie mamy wpływu – należy do nich stan nieba. Dobrze byłoby, aby było całkowicie bezchmurne, bo przez warstwę jaką tworzą chmury będzie ciężko zaobserwować Perseidy. Lepiej obserwuje się spadające gwiazdy kiedy mieszka się na wsi, niż w mieście – duża ilość sztucznego światła znacznie zmniejsza widoczność.

Jeśli jesteście w Warszawie – możecie wybrać się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie co roku organizowane jest oglądanie spadających gwiazd. Organizatorzy umożliwiają oglądanie deszczu przez teleskopy, a wszystkie pobliskie obiekty m.in. Stadion są wygaszane, aby Perseidy były lepiej widoczne.
Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO