×

Wyszukaj artykuł


Wiemy już wszystko

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019

Redakcja Pinbook | 15-10-2019 | skomentuj

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019

Oceń


W poniedziałkowe popołudnie poznaliśmy oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Państwowa Komisja Wyborcza przekazała rezultat wyborów do Sejmu i Senatu. Podliczone zostały już wszystkie głosy – w ostatnich godzinach liczenia wyniki się wahały i do końca nie było wiadomo, jak będzie prezentował się rozkład mandatów poselskich i senatorskich. Dziś wiemy już niemal wszystko – pierwsze posiedzenie parlamentu odbędzie się w ciągu 30 dni po wyborach. Prezydent zwoła je więc najpóźniej 12 listopada. 

  Zobacz także  

Video dnia:Najwięcej emocji wzbudzały wybory do Sejmu – to w ich wyniku wyłonionych zostało 460 posłów, którzy zasiadać będą w sejmowych ławach. Teraz znamy już oficjalne wyniki i rozkład mandatów poselskich na następną kadencję. Oto one:

Wyniki wyborów do Sejmu

PiS – 43,6% - 235 mandatów 
KO – 27,4% - 134 mandaty 
Lewica – 11,9% - 49 mandatów 
PSL – 9,6% - 30 mandatów 
Konfederacja – 6,4% -  11 mandatów
Mniejszość Niemiecka – 1 mandat

  Zobacz także  


Prawo i Sprawiedliwość kończy wybory z większością w Sejmie – nie można jednak tego samego powiedzieć o Senacie, gdzie partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 49 na 100 możliwych miejsc. Wyniki wyborów do Senatu prezentują się następująco:

Wyniki wyborów do Senatu

PiS wprowadzi do Senatu 49 przedstawicieli – nie można więc mówić o samodzielnej większości. Opozycja będzie miała 51 senatorów – na liczbę tę składają się 43 miejsca z Koalicji Obywatelskiej, 3 z Polskiego Stronnictwa Ludowego, 2 z Lewicy i 3 przeznaczone dla kandydatów niezależnych.

Na szczególną uwagę zasługuje frekwencja w niedzielnych wyborach. Do urn poszło aż 61,74% uprawnionych do głosowania. To najlepszy wynik od historycznych wyborów w roku 1989. Swój głos w niedzielę postanowiło oddać 18 678 457 osób. Najniższy w historii był za to odsetek głosów nieważnych. PKW podało informację, że źle oddanych głosów było zaledwie 1,11%. 

Wszystko na temat:

Wiadomości Wybory PiS Warszawa Wszystkie tagiDodaj komentarz