× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Ofiara śmiertelna zamieszek w Londonderry

Redakcja Pinbook | 19-04-2019 | skomentuj

Ofiara śmiertelna zamieszek w Londonderry

Niall Carson / AP

Oceń


Irlandia Północna, w minionym tygodniu w Creggan, dzielnicy miasta Londonderry, w nocy z czwartku na piątek wybuchły zamieszki na tle etniczno-politycznym.

Jednym z powodów jest brak zdecydowany działań rządu w sprawie konsekwencji Brexitu dla Irlandii Północnej. Jej obywatele obawiają się powrotu sytuacji sprzed Porozumienia Wielkopiątkowego, kiedy to przez długie lata toczyła się walka o zjednoczenie z Irlandią Południową i resztą Wielkiej Brytanii.
W zamieszkach wzięły udział setki osób. W kilka godzin ulice przerodziły się w pole walki. Koktajlami mołotowa, petardami i kamieniami obrzucano policyjne samochody. Wiele samochodów zostało spalonych, infrastruktura na terenie zamieszek również została zdewastowana.
Niestety, nie obyło się bez ofiary śmiertelnej. Relacjonująca zamieszki dziennikarka, 29-letnia Lyra McKee, została postrzelona i mimo szybkiej reakcji służb ratunkowych, zmarła.

  Zobacz także  


Jest to niebywale przykry przypadek, z racji tego że współpracująca z wieloma mediami Lyra, zajmowała się głównie skutkami lat przemocy w Irlandii Północnej i na tym swoją dziennikarską działalność skupiała. Niestety, stała się jedną z jej ofiar.
Policja w oficjalnym komunikacie uznała incydent za terrorystyczny. W sprawie morderstwa wszczęto już śledztwo. Jednocześnie apelują o spokój, a niektórzy lokalni politycy potępili akt przemocy i pisali o "bezsensownej" śmierci młodej kobiety. Liderka Sinn Fein -Michelle O’Neill napisała - „zamieszki były atakiem na wspólnotę, proces pokojowy i porozumienie wielkopiątkowe”. Zaapelowała o spokój i przekazywanie informacji, które pomogą wykryć sprawców zbrodnii.

Wszystko na temat: