×

Wyszukaj artykuł


Sarkofagi i mumie

Niesamowite odkrycie w Egipcie

Redakcja Pinbook | 23-10-2019 | skomentuj

Niesamowite odkrycie w Egipcie

Materiały prasowe

Oceń


Starożytność nas fascynuje – zapomniane cywilizacje, tajemnice imperiów i niesamowite eksponaty przykuwają naszą ciekawość i fascynują badaczy z całego świata. Nic więc dziwnego, że prawdziwą burzę wywołało najnowsze odkrycie, którego dokonano w okolicy Luksoru w nekropolii El-Assasif. Znaleziono tam 30 świetnie zachowanych sarkofagów, w których nadal znajdują się zmumifikowane szczątki pochowanych. Odkrycie już teraz zostało okrzyknięte jednym z najważniejszych od ponad 100 lat. 

  Zobacz także  


Drewniane sarkofagi zachowały się w niemal nienaruszonym stanie. Malowane były za pomocą naturalnych barwników – to prawdopodobnie dzięki temu nie straciły swoich kolorów. Egipskie ministerstwo starożytności zaznaczyło, że trumny są zapieczętowane i w nienaruszonym stanie. W sarkofagach znajdują się ciała – zmumifikowane szczątki kobiet, mężczyzn i dzieci.

Niezwykłe eksponaty

Co ciekawe, identyfikacja płci była możliwa dzięki symbolom na sarkofagach. Zaciśnięta pięść oznacza mężczyznę, otwarta dłoń kobietę. Wśród szczątek znaleziono także ciała dwójki dzieci. Odkrycie pozwala zweryfikować i uzupełnić wiedzę dotyczącą pochówku zmarłych w starożytnym Egipcie. Odkryte trumny mogą mieć nawet ponad 3 tysiące lat. Teraz eksponaty zostaną poddane konserwacji. Oglądać je będzie można prawdopodobnie w Muzeum Wielkiego Egiptu, które znajduje się w okolicy piramid w Gizie. 


Wszystko na temat:

Odkrycie Historia Wszystkie tagiKomentarze: