Przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Romuald Lipko, legendarny muzyk Budki Suflera

AKPA

W czwartek 6 lutego zmarł Romuald Lipko, wybitny muzyk, kompozytor i współzałożyciel Budki Suflera. Artysta od dłuższego czasu walczył z choroba nowotworową. O jego śmierci poinformował na Facebooku zespół i rodzina:

Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów. Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiają Rodzina i przyjaciele z zespołu Budka Suflera.

Muzyk zmarł w wieku 69 lat.

Legenda Budki Suflera

Romuald Lipko urodził się 3 kwietnia 1950 roku w Lublinie. W szkole zaprzyjaźnił się z Krzysztofem Cugowskim, razem z którym na początku lat 70. założył Budkę Suflera. Muzyk początkowo był basistą w zespole, a następnie klawiszowcem. Był także kompozytorem – jemu zawdzięczamy powstanie między innymi takich przebojów, jak: „Sen o dolinie”, „Cień wielkiej góry”, „Za ostatni grosz”, „Takie tango”, „Jolka, Jolka, pamiętasz”, „Nigdy nie wierz kobiecie”, „Bal wszystkich świętych” czy „Noc kobiety”.

Romuald Lipko w swojej karierze muzycznej współpracował z największymi gwiazdami polskiej estrady, takimi jak: Maryla Rodowicz, Irena Santor, Zbigniew Hołdys, Anna Jantar, Izabela Trojanowska, Zdzisława Sośnicka, Urszula czy Jarosław Kukulski. Między innymi napisał utwór „Nic nie może wiecznie trwać” dla Anny Jantar, o którym mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia w 2018 roku:

To pierwsza piosenka, do której napisałem muzykę dla polskiej gwiazdy poza Budką.

W 1979 roku, gdy Krzysztof Cugowski podjął decyzję o odejściu z zespołu, Lipko przez kilka lat był jego liderem. W 2014 roku Budka Suflera ogłosiła, że kończy działalność. Rok później muzyk założył zespół Romuald Lipko Band, który zajmował się wykonywaniem najbardziej znanych przebojów polskiej muzyki. W 2019 roku podjęto decyzję o reaktywacji Budki Suflera, a niedługo potem okazało się, że u Romualda Lipko zdiagnozowano raka. Jeszcze w tym samym roku na oficjalnej stronie zespołu muzyk opublikował oświadczenie z podziękowaniami dla bliskich oraz fanów za wsparcie w walce z chorobą.


W lutym 2020 lutego planowano trasę koncertową Budki Suflera, której pierwszy koncert miał się odbyć w Lublinie 14 lutego.
Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO