×

Wyszukaj artykuł

Proces rozpocznie się już w marcu

Premier Izraela stanie przed sądem. Grozi mu do 10 lat więzienia

Redakcja Pinbook | 19-02-2020 | skomentuj

Premier Izraela stanie przed sądem. Grozi mu do 10 lat więzienia

972mag.com

OceńIzraelskie Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło we wtorek, że  proces korupcyjny premiera Izraela Benjamina Netanjahu rozpocznie się 17 marca, w dwa tygodnie po wyborach parlamentarnych. Netanjahu jest pierwszym premierem tego kraju, który został postawiony w stan oskarżenia w czasie sprawowania urzędu. Politykowi zarzuca się korupcję, defraudację i nadużycie zaufania. Za nielegalne przyjmowanie korzyści majątkowych grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności, a za pozostałe dwa przestępstwa do 3 lat.

  Zobacz także  


Netanjahu będzie musiał 17 marca stawić się w sądzie okręgowym w Jerozolimie, żeby wysłuchać aktu oskarżenia. Jego proces będzie prowadziło trzech sędziów, wśród których zasiądzie sędzia Riwka Friedman-Feldman. Była ona w składzie sędziowskim, który za korupcję skazał w 2014 roku premiera Ehmuda Olmerta – dostał on karę ośmiu miesięcy więzienia.

Zarzuty

Benjamin Netanjahu jest oskarżony o przeprowadzanie korzystnych dla firmy telekomunikacyjnej Bezeq zmian w prawie, które są warte setki milionów dolarów. W zamian za to, osoba premiera miała być pozystywnie przedstawiana w należącym do koncernu portalu internetowym Walla. Premier jest także oskarżony o przyjmowanie łapówek od biznesmenów o łącznej wartości 264 tysięcy dolarów, między innymi w postaci cygar oraz szampanów. Netanjahu odrzucił wszystkie oskarżenia i określił prowadzone przeciwko niemu dochodzenie, jako polityczne „polowaniem na czarownice”. Zarzucił także izraelskim mediom, służbom i wymiarowi sprawiedliwości, że prowadzą na niego polityczną nagonkę.


Wszystko na temat:

Izrael Polityka Politycy Sąd Korupcja Wszystkie tagiKomentarze: