Ile na nie wydano?

Najdroższe filmy w historii kina

Myśleliście do tej pory, że najdroższym filmem był ten nakręcony przez Jamesa Camerona w 2009 roku o tytule "Avatar"? Jesteście w błędzie. Okazuje się bowiem, że powstało dużo więcej droższych produkcji w historii kina. Faktycznie - do Camerona należy jeden rekord. Jest nim nakręcenie pierwszego filmu w historii, którego budżet wyniósł 200 milionów dolarów. Od tego czasu jednak sporo się zmieniło. Powstaje coraz więcej filmów akcji i o superbohaterach, więc budżety rosną z każdym rokiem. Po uwzględnieniu inflacji powstała kompletna lista najdroższych filmów w historii kina. Sprawdźcie, czy jakiś film, który lubicie, zajmuje jakieś wysokie, zaszczytne miejsce. 

Materiały promocyjne filmu

Najdroższe filmy w historii kina 

1. Piraci z Karaibów: Na krańcu świata - koszt produkcji to 334,5 miliona dolarów. Bez uwzględniania inflacji - 300 milionów dolarów. Całe szczęście zwróciło się to ze sporą nawiązką. Film zarobił 3x więcej, niż wydano na jego produkcję. Szacuje się, że zarobki filmu to nieco ponad 963 miliony dolarów. 

2. Kleopatra - film z 1963 roku miał budżet 325 milionów dolarów (bez uwzględnienia inflacji: 44 mln dolarów). Zarobki filmu trochę wynagrodziły ten budżet. Film zarobił na siebie ok. 533 milionów dolarów. 

3. Titanic - nie powinno nikogo dziwić, że na podium znalazł się film Camerona z 1997 roku. Film wynosił, bez uwzględnienia inflacji, 200 milionów dolarów (z uwzględnieniem - 288,1 miliona dolarów). Film okazał się strzałem w dziesiątkę i to dosłownie. Zarobki filmu dziesięciokrotnie przewyższyły wydatki. Film zarobił na całym świecie 2,2 mld dolarów. WOW! 

4. Spider-Man 3 - produkcja z 2007 roku wynosiła 258 milionów dolarów. Film zarobił na siebie 890 milionów dolarów. 

5. Zaplątani - pierwszy film animowany w zestawieniu. Koszt produkcji to około 275 milionów dolarów. Film zarobił na siebie 2x tyle, czyli około 590 mln. dolarów. Film się tutaj znalazł, ponieważ tworzony był poprzez mieszanie technik tradycyjnych i komputerowych. 

 


6. Harry Potter i Książę Półkrwi - film z 2009 roku miał budżet ok. 270 mln. dolarów. Zarobił prawie miliard, a dokładniej 934,4 mln. dolarów. 

7. Wodny Świat - film z 1995 roku miał budżet 265,6 mln. dolarów. Bez uwzględnienia inflacji było to 175 milionów dolarów. Nie zarobił on jednak zbyt dużu - zaledwie 264,2 milionów dolarów. 

8. Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka - film z 2006 roku kosztował 258 mln. dolarów. Zarobił na siebie dużo, dużo więcej. Zarobki filmu przekroczył 1 mld dolarów. 

9. Avatar - jak widać, film z 2009 roku uplasował się dopiero na 9. miejscu. Koszt produkcji to około 255 milionów dolarów. Film okazał się kasową produkcją. Jak można było spodziewać się po Cameronie - jego projekt zarobił dużo, dużo więcej, niż na niego wydano. Zarobki filmu szacuje się na prawie 3 mld dolarów. 

10. Terminator 3: Bunt maszyn - film z 2003 roku kosztował ok. 251 mln dolarów. Udało mu się zarobić prawie 2x więcej, bo około 433 mln dolarów. 

Niezwykle drogie okazały się też produkcje MCU m.in. "Liga sprawiedliwości" czy Avengersi. Jednak nie aż tyle, aby znalazły się w tym rankingu prosto od Bussiness Insider. 

Czy jakiś wasz ulubiony film znalazł się w zestawieniu? 

Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO