×

Wyszukaj artykuł

Współpraca z Japonią

Premier Morawiecki w Tokio: „Jesteśmy u progu podjęcia kluczowych decyzji dotyczących atomu”

Redakcja Pinbook | 21-01-2020 | skomentuj

Premier Morawiecki w Tokio: „Jesteśmy u progu podjęcia kluczowych decyzji dotyczących atomu”

youtube.pl

OceńPremier Morawiecki wziął udział w trzeciej sesji rozmów z przedsiębiorcami, która była zorganizowana przez PAIH. Była ona poświęcona energetyce. Morawiecki na spotkaniu mówił o tym, że Polska dysponuje „nietypowym mixem energetycznym” i jest w stanie się rozwijać w kierunku między innymi elektromobilności. Zaznaczył przy tym, że nasz kraj zmierzać może ku wprowadzeniu energii atomowej:

W energetyce jesteśmy u progu podjęcia kluczowych decyzji dotyczących atomu, energetyki atomowej. Wiemy, że Japonia jest najbardziej zaawansowanym na świecie państwem w zakresie konwersji energii z węgla na gaz - być może to jest technologia, w obszarze której będziemy współpracować z Japonią.

  Zobacz także  


Rozmowy Polski z Japonią były organizowane przez Polską Agencję Inwestycji Handlu (PAIH).

Współpraca

Morawieckiemu towarzyszył na rozmowach minister klimatu, Michał Kurtyka. Mówił on o podobnym sposobie myślenia Polski i Japonii w kwestii problemów energetycznych. Zaznaczył też, że w najbliższej przyszłości konieczny dla bezpieczeństwa energetycznego będzie dostęp do surowców oraz opłacalnych technologii:

Polska i Japonia wspólnie stoją przed ogromną szansą, ale również przed realizacją naszych zobowiązań międzynarodowych w redukcji emisji i to może doprowadzić nie tylko do powstania nowej przestrzeni inwestycyjnej, nowej współpracy badawczej, ale wręcz strategicznej współpracy pomiędzy Polską a Japonią.

Chęć dalszej współpracy z Polską wyraził minister gospodarki, przemysłu i handlu Japonii, Hiroshi Kajiyama. Zaznaczył, że energetyka może stać się polem przyszłych wspólnych działań obu krajów. Z nadzieją mówił też o zastosowaniu w Polsce technologii zgazowania węgla, która pozwoliłaby na wykorzystanie go w sposób nieszkodliwy dla środowiska. Przypomniał także o szkoleniach z zakresu energeryki jądrowej, które Japonia prowadzi w Polsce.

  Zobacz także  


Wspólne interesy

Morawiecki mówił także o współpracy Polski i Japonii na polu politycznym. Podkreślił, że mamy wspólnego sojusznika w postaci Stanów Zjednoczonych. Zaznaczył, że oba nasze kraje łączą zarówno interesy, gospodarka jak i prowadzona polityka:

Mamy wspólnego sojusznika, jakim są Stany Zjednoczony, główny gwarant pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Łączy nas biznes, łączą nas inwestycje, gospodarka, ale łączy nas również geopolityka.

Na późniejszym spotkaniu z dziennikarzami szef rządu wyraził również pewność, że odbyte rozmowy przyciągną wielu japońskich inwestorów. Jednym z nich jest firma Toshiba Carrier Corporation, która ogłosiła właśnie otworzenie w Gnieźnie pierwszego europejskiego zakładu produkcyjno-dystrybucyjnego. Wartość inwestycji przekroczy 100 mln zł. Zakład zostanie orwarty w tym roku.

 

Wszystko na temat:

Mateusz Morawiecki Polityka Japonia Polska Wszystkie tagiKomentarze: