×

Wyszukaj artykuł

Plebiscyt rozstrzygnięty!

Młodzieżowe słowo roku 2019 – Eluwina jesieniaro i alternatywko!

Redakcja Pinbook | 06-12-2019 | skomentuj

Młodzieżowe słowo roku 2019 – Eluwina jesieniaro i alternatywko!

Fotografia poglądowa

OceńJuż po raz czwarty Polskie Wydawnictwo Naukowe rozstrzygnęło plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Internauci zgłaszali swoje propozycje za pomocą specjalnego formularza – w tym roku wpłynęło ponad 41 tysięcy takich zgłoszeń. Na ostatnim miejscu podium znalazło się słowo „eluwina” - młodzieżowe powitanie, które zastąpić może halo lub elo. Jego propagatorem w internecie jest artysta Kacper Blonsky.

  Zobacz także  


Drugie miejsce zajęła „jesieniara”. Słowo to oznacza kobietę lub dziewczynę, która kocha jesień. Jesieniara uwielbia parki pełne kolorowych liści i typowo jesienne napoje. Swoją sympatię do tej pory roku manifestuje także poprzez ubiór czy social media. 

Alternatywka młodzieżowym słowem roku

Słowo „alternatywka” to kalka językowa z angielskiego „alternative girl”. Ma ona też swój męski odpowiednik – alternatywek lub alternator. Co charakteryzuje alternatywkę? Kolczyk w nosie, ciemne ubrania, kolorowe włosy i specyficzna muzyka (zazwyczaj emo-rap). To już czwarty plebiscyt organizowany przez PWN. W ostatnich latach wygrywały słowa: sztos (2016), XD (2017) i dzban (2018).


Wszystko na temat:

Wiadomości Młodzież Wszystkie tagiKomentarze: