× Biznes i Praca Dom i Ogród Finanse i Ubezpieczenia Gry Gwiazdy Kobieta i Dziecko Kuchnia Kultura i Rozrywka Moda i Odzież Motoryzacja i Transport Nauka i Edukacja Programy i aplikacje Reklama i Marketing Rekordy Sport i Rekreacja Szokujące historie Technologia i Internet Telewizja Turystyka i Rekreacja Uroda i Zdrowie Wiadomości Związki i Seks Życzenia
Ezoteryka Kino Lotto Radio
×

Wyszukaj artykuł


Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie Testu Przedsiębiorcy

Redakcja Pinbook | 19-04-2019 | skomentuj

Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie Testu Przedsiębiorcy

ministerstwo finansów

Oceń


Fiskus weźmie pod lupę przedsiębiorców,

gdyż podejrzewa że wielu z nich zakłada Jednoosobową Działalność Gospodarczą nie w celu prowadzenia i rozwijania własnej firmy, a płaceniu niższych podatków. W polsce zarejestrowane są 2 miliony małych i średnich przedsiębiorstw. Wiele z nich tworzy jedna osoba, która współpracuje tylko z jedną firmą i zamiast być zatrudnioną na umowę o pracę, pozostaje zewnętrznym usługodawcą, który wynagrodzenie pobiera w formie wystawianych co miesiąc faktur. Efektem czego od swojego wynagrodzenia płaci 19, a nie 32% podatku. 1,2 mld zł wpływów do budżetu rocznie ma przynieść pozbawienie statusu przedsiębiorcy osób, które według fiskusa wcale nie prowadzą działalności gospodarczej.

  Zobacz także  


Ministerstwo Finansów coraz poważniej przymierza się do wprowadzenia testu przedsiębiorcy.
Temat wrócił za sprawą opublikowanego w poniedziałek Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019- 2022, obejmującym Aktualizację Programu Konwergencji, co rok wysyłanego przez rząd do Brukseli.  Resort finansów potwierdził tam, że planuje wprowadzić weryfikację, której celem jest "ograniczenie skali zjawiska nieuprawnionego kwalifikowania przychodów otrzymywanych przez osoby fizyczne do źródła - pozarolnicza działalność gospodarcza - i w efekcie ograniczenie arbitrażu podatkowego i dualizmu rynku pracy.
Resort finansów poinformował że, z danych GUS wynika, iż w II kwartale 2017 r. na własny rachunek pracowało 2 mln 882 tys. osób. W tej grupie "zaledwie 78 tys. (2,7 proc. ogółu tej kategorii) spełniało jednocześnie kryteria zależności ekonomicznej i organizacyjnej od klienta". Czy Jednoosobowe Działalności Gospodarcze czekają ciężkie czasy? Czekam na dalszy rozwój sytuacji.

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiDodaj komentarz