Duże zmiany na wyspach

Irlandia Północna zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe

Fotografia poglądowa

Od poniedziałku Irlandia Północna uznaje małżeństwa jednopłciowe. Była ostatnim krajem Zjednoczonego Królestwa, w którym zawieranie związków małżeńskich przez osoby tej samej płci nie było do tej pory możliwe. Ze względu na 28-dniowy okres notyfikacji, pierwsze takie śluby będą mogły się odbyć jednak dopiero za cztery tygodnie. Do tego czasu pary mogą jedynie zgłaszać chęć zawarcia ślubu. Poseł laburzystów Conor McGinn powiedział:

To dobry dzień dla Irlandii Północnej, ważny dzień dla praw obywatelskich na Wyspach i ekscytujący dzień dla par tej samej płci.

Pierwsze ceremonie ślubów jednopłciowych w Irlandii Północnej odbędą się 14 lutego, czyli w Walentynki.

Duże zmiany

Zalegalizowanie małżeństw jednopłciowych w Irlandii Północnej oznacza, że jej władze będą uznawać także tego rodzaju związki zawarte w pozostałych częściach Wielkiej Brytanii. Ponadto, zmiany czekają też pary heteroseksualne. Będą one mogły teraz zawierać związki partnerskie, które do tej pory irlandzkie prawo przewidywało jedynie dla par homoseksualnych.


Długa walka

Małżeństwa jednopłciowe są legalne w Anglii, Szkocji i Walii już od 2014 roku. W Irlandii Północnej od kilku lat trwały zmagania o dopuszczenie jednopłciowych małżeństw. W 2015 roku przedstawiciele Zgromadzenia Irlandii Północnej wyrazili poparcie dla uznania takich związków. Zablokowała to wówczas prawem weta Demokratyczna Partia Unionistyczna. Wprowadzone w tym roku zmiany są skutkiem poprawki przyjętej w lipcu przez brytyjską Izbę Gmin. Zobowiązała ona rząd do objęcia Irlandii Północnej ustawami dotyczącymi przerywania ciąży i małżeństw jednopłciowych. W zeszłą sobotę Zgromadzenie Irlandii Północnej powołało nowy rząd, co pozwoliło na liberalizację panujących przepisów.
Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO