Aktor miał 83 lata

Krzysztof Kowalewski nie żyje. Przypominamy jego największe role

AKPA

W sobotę gruchnęła, niczym grom z jasnego nieba, informacja, że jeden z najpopularniejszych polskich aktorów - Krzysztof Kowalewski - nie żyje. O śmierci artysty jako pierwszy napisał Jan Hartman, a informację w rozmowie z Onetem potwierdziła jego najbliższa rodzina. Aktor miał 83 lata. Postanowiliśmy przypomnieć jego największe i najpopularniejsze role, aby uczcić jego dorobek. 

Krzysztof Kowalewski - największe role 

W trakcie swojej kariery Kowalewski zagrał w ponad 130 produkcjach filmowych i telewizyjnych. Był również aktorem dubbingującym. Z całą pewnością zapamiętamy go z ról w takich produkcjach jak "Brunet wieczorową porą" czy "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz". A to zaledwie początek jego wielkich i pamiętnych ról. 

Kowalewski urodził się 20 marca 1937 roku w Warszawie. W 1960 roku ukończył PWST. W tym samym roku zadebiutował na wielkim ekranie w "Krzyżakach". W kolejnych latach stał się aktorem rozchwytywanym i swój czas dzielił między film, telewizję i deski teatrów. 

W 1974 roku jego kariera nabrała tempa, kiedy zagrał w wielkim hicie, nominowanym do Oscara, o tytule "Potop". Ćwierć wieku później ten sam reżyser zaproponował mu znacznie większą rolę - rolę Onufrego Zagłoby w "Ogniem i mieczem". 

Grał w takich produkcjach jak "Wyjście awaryjne", "Daleko od noszy", "Miś" czy "Szaleństwo Majki Skowron". Zapamiętamy go również jako świętego Mikołaja w reklamowych blokach na Polsacie. 

Kowalewski otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Rodzinie, przyjaciołom i bliskim składamy wyrazy współczucia. 
Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO