To zdrajca!

Kontrowersyjna wypowiedź byłego prezydenta o śp. Kornelu Morawieckim

Materiały prasowe

Szerokim echem w mediach społecznościowych odbiła się wypowiedź Lecha Wałęsy podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej. Były prezydent i laureat Nagrody Nobla w krytycznych słowach odniósł się do śp. Kornela Morawieckiego, którego pogrzeb odbył się zaledwie dzień wcześniej. Wałęsa nazwał go zdrajcą – jego słowa są szeroko komentowane. Przez wielu uważane są wręcz za skandaliczne i oburzające. Przypomnijmy, że były prezydent nie pierwszy raz wypowiada się tak ostro o Kornelu Morawieckim.

Co dokładnie powiedział Lech Wałęsa? Jego słowa odnosiły się do działalności śp. Kornela Morawieckiego sprzed kilku dekad. Były prezydent powiedział:  „Robią z niego bohatera, a on w środku, stan wojenny, atakują nas, a on kozak zakłada Solidarność Walczącą. Co to było? Zdrada! Zdrajca. Taka jest prawda, ale wybaczmy mu. Nie mówiłem o tym, bo wiedział, że nie dużo potrafi. Olaliśmy to”. Nie omieszkał też dodać, że „po chrześcijańsku mu wybacza”

Burza w internecie po słowach Wałęsy

Wałęsa zasugerował także, że wybory w Polsce mogą być fałszowane. Na konwencji Koalicji Obywatelskiej powiedział: „Mam informacje, że już w wyborach do PE wasz wynik przekręcili, w jakiś sposób, komputerowo. Sprawdźcie to”. To jednak słowa skierowane pod adresem śp. Kornela Morawieckiego były najszerzej komentowane w sieci. Odniósł się do nich chociażby marszałek Senatu Stanisław Karczewski: „To bardzo mnie boli, to boli dumnych Polaków. Gorący apel do pana prezydenta, żeby już po prostu zamilkł, żeby już więcej nie mówił, żeby już nie obrażał ludzi. Stop dla pogardy, stop dla tej niegodziwości”.

Sprawę skomentowała także Beata Szydło: „Dzień po pogrzebie takie słowa z ust byłego prezydenta to po prostu żal. Jest mi bardzo przykro, że doczekaliśmy takich czasów”. Komentarza udzielił też Zbigniew Ziobro: „Szkoda komentować, aż trudno komentować, bo one same w sobie są komentarzem. Można powiedzieć, że jeżeli Platforma chciała sobie strzelić w kolano, czy w stopę, jak kto woli, to właśnie to zrobiła”. W podobnym tonie wypowiedział się także rzecznik rządu Piotr Müller:  „Wałęsie od dawna wszystko się myli, także bohaterowie ze zdrajcami”. Krytyczne komentarze zalały polskiego Twittera. Niektórzy bronią Lecha Wałęsy i jego wypowiedzi – stanowczo przeważają jednak głosy oburzenia i przygnębienia. Lech Wałęsa znany jest ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi – tak mocne słowa w niemal przededniu wyborów mogą okazać się kluczowe dla przebiegu kampanii. Przypomnijmy, że do urn pójdziemy już 13 października. 

Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO