×

Wyszukaj artykuł

A Ty wiesz co zrobić?

Kontrola drogowa - jak się zachować podczas zatrzymania przez policję?

Redakcja Pinbook | 18-10-2019 | skomentuj

Kontrola drogowa - jak się zachować podczas zatrzymania przez policję?

OceńKontrola drogowa nie zawsze musi wiązać się z przykrymi doświadczeniami. Pomijając sytuacje, w których kierowca w oczywisty sposób łamie przepisy ruchu drogowego. Warto wiedzieć jak się zachować i jak rozmawiać z przedstawicielami służb mundurowych, aby uniknąć nieprzyjemności.

Pamiętajmy, że przede wszystkim nieuprzejme czy wulgarne prowadzenie rozmowy z funkcjonariuszem z pewnością nie podziała na naszą korzyść. Do kontroli pojazdów mają prawo wszyscy funkcjonariusze Policji – tylko niektóre elementy zarezerwowane są, dla potocznie zwanej, drogówki.

  Zobacz także  


Kontrola przez jednostki i obowiązki funkcjonariusza

Poza policjantami zatrzymać i kontrolować nasz pojazd mogą:
- Żandarmeria Wojskowa - w przypadku pojazdów wojskowych i prowadzonych przez żołnierzy
- Inspekcja Ruchu Drogowego
- Służba Celna
- Straż Graniczna – na terenie całego kraju
- Straż Miejska
- Straż Leśna

Policjant w mundurze mogą zatrzymywać i kontrolować pojazdy w każdym miejscu. Jeśli funkcjonariusz nie posiada natomiast umundurowania, może zatrzymywać do kontroli pojazdy jedynie w terenie zabudowanym – poprzedzone jest to wyraźnym gestem za pomocą lizaka czy latarki. 

Po zatrzymaniu funkcjonariusz ma obowiązek podać swój stopień służbowy oraz imię i nazwisko. Policjant zobowiązany jest także do podania przyczyny kontroli. W jego kompetencjach leży sprawdzenie dokumentów zarówno prowadzącego pojazdem, jak i jego pasażerów. Funkcjonariusz może też przeprowadzić kontrolę stanu technicznego pojazdu. W przypadku samochodów ciężarowych może on także dokonać sprawdzenia tachografu.

  Zobacz także  


Co musi zrobić kierowca?

Kierowca po zatrzymaniu powinien przede wszystkim zachować spokój. Wykłócanie się czy niewybredne uwagi raczej warto sobie darować. Policjanci z reguły jedynie wykonują swoją pracę, a więc postarajmy się im jej nie utrudniać, nawet jeśli wiąże się dla nas z niemiłymi konsekwencjami. Aby nie wzbudzać niepotrzebnych podejrzeń zaleca się trzymanie obu dłoni na widoku, najlepiej na kierownicy. Samodzielnie nie należy także opuszczać pojazdu, nawet jeżeli policjanci dokonują czynności kontrolnych.

Zdarza się, że policjant czy inny funkcjonariusz wydaje nam konkretne polecenia. Na przykład zapraszają do radiowozu aby pokazać nagranie, na którym jednoznacznie widać jak kierowca łamie przepisy. Nie warto opierać się tego rodzaju poleceniom. Podobnie wygląda sytuacja, w której mamy odmienne zdanie niż funkcjonariusz. Nie należy wtedy wdawać się w dyskusję czy przepychanki słowne. W ostateczności sprawa skierowana zostanie do sądu, gdzie będziemy mogli dowodzić swoich praw.  Dużą rolę w takich postępowaniach odgrywają notatki funkcjonariuszy – w tym świetle tym bardziej nie warto działać na swoją niekorzyść, gdyż notatki sporządzane są subiektywnie.

W tym roku funkcjonariusze jeszcze częściej dokonują rutynowych kontroli pojazdów. Pamiętajmy więc o podstawowych zasadach zachowania i kultury podczas zatrzymania. Często Policja i inne służby prowadzą też akcje skierowane w konkretne grupy wykroczeń – sprawdzają prędkość jazdy, stan techniczny pojazdów czy trzeźwość kierujących.

Wszystko na temat:

Motoryzacja Prawo Prawo jazdy Wszystkie tagiKomentarze: