Skandal zakończony farsą

12. konkurs książki historycznej został odwołany

Portal Interia informuje o odwołaniu 12. edycji Konkursu Książki Historycznej. O plebiscycie było wyjątkowo głośno przez ostatnie kilka dni – nie jest to jednak popularność, której chcieliby organizatorzy. Najpierw podjęto niezrozumiałą decyzję o wycofaniu kandydatury książki Piotra Zychowicza pod tytułem „Wołyń zdradzony”. Autor stawia w niej tezę, która zakłada, że oddziały Armii Krajowej pozostawiły Polaków z Wołynia na pastwę Ukraińskiej Powstańczej Armii. Swoją premierę książka miała 2 lipca. 

Informację o wykluczeniu dzieła Zychowicza ogłoszono wczoraj w imieniu Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Narodowego Centrum Kultury. Powołano się wówczas na regulamin:

Decyzja miała być zgodna z 7 pkt. 3 regulaminu konkursu. „Organizatorzy mogą odmówić przyjęcia książek lub wycofać je z Konkursu, jeżeli zostaną zidentyfikowane uchybienia wobec niniejszego Regulaminu”

Według informacji portalu Interia, książka Zychowicza prowadziła w internetowym głosowaniu i miała spore szanse na końcowy triumf. Nic więc dziwnego, że jej wykluczenie z konkursu odbiło się szerokim echem wśród internautów i publicystów. Sam Zychowicz także nie ukrywał wzburzenia. Działanie komisji odebrano jako próbę cenzury.


Oświadczenie członka jury

Interia informuje, że jury nie wiedziało o postanowieniu organizatora. W reakcji na wykluczenie książki na jego opuszczenie zdecydował się prof. Sławomir Cenckiewicz. Oświadczenie wydał także prof. Antoni Dudek –  czytamy w nim między innymi o odwołaniu konkursu i decyzji o opuszczeniu jury przez profesora. Treść oświadczenia opublikował portal Interia:

W zaistniałej sytuacji decyzję organizatorów o unieważnieniu 12. edycji konkursu Nagroda Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego uważam za w pełni uzasadnioną. Równocześnie pragnę gorąco przeprosić autorów i autorki wszystkich prac nominowanych w tej edycji konkursu za powstałą sytuację. Chcę też oświadczyć, że z uwagi na niedopuszczalne w mojej ocenie zachowanie niektórych organizatorów konkursu, nie widzę dalszej możliwości uczestnictwa w pracach jury. Popierając samą ideę konkursu wspierającego czytelnictwo książek historycznych, równocześnie uważam, że jego dotychczasowa formuła organizacyjna została skompromitowana.
Prof. dr hab. Antoni Dudek

Do odwołania konkursu odniósł się już Piotr Zychowicz. Za pośrednictwem swojego konta twitterowego zaznacza on, że anulowanie plebiscytu nie rozwiązuje problemu. Według niego konkurs został skompromitowany, a biorący w nim udział autorzy mogą czuć się oszukani. Wiele wskazuje na to, że przedstawiane w książce tezy nie spotkały się z aprobatą organizatorów. Piotr Zychowicz znany jest z dzieł, które uważane są za bardzo kontrowersyjne. Wśród jego książek znajdują się tytuły takie jak „Obłęd '44 czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie” czy „Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych”.Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2020 Pinbook - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO