×

Wyszukaj artykuł

Kiedy należy wymienić opony letnie i zimowe? Co powoduje ich niszczenie?

Redakcja Pinbook | 16-09-2019 | skomentuj

Kiedy należy wymienić opony letnie i zimowe? Co powoduje ich niszczenie?

OceńKiedy zmienić opony z letnich na zimowe? Jak zwiększyć żywotność ogumienia? Są to odwieczne pytania kierowców, dla których bezpieczeństwo i komfort jazdy są priorytetem. Poniżej przedstawiamy czynniki wpływające na żywotność gumy. Odpowiemy również na pytanie, czy należy kurczowo trzymać się zasady dotyczącej wymiany opon letnich na zimowe przy temperaturze 7 stopni Celsjusza.

  Zobacz także  


Co powoduje niszczenie opon?

Oczywiście najczęstszym powodem są czynniki fizyczne, czyli wiek opon, ich zużycie oraz ewentualne uszkodzenia wynikające z wieloletniej eksploatacji. Nie należy użytkować opon starszych niż 10 lat, ponieważ pomimo ogólnego dobrego stanu, mieszanka gumowa starzeje się i traci swoje właściwości. Po około 5 latach należy raz w roku dokonać przeglądu opon w serwisach oponiarskich lub wulkanizacyjnych.

Inną przyczyną niszczenia opon są złe warunki na drodze oraz niewłaściwa technika jazdy. Nieomijanie dziur, studzienek, przeszkód, przejeżdżanie przez progi zwalniające bez ograniczenia prędkości to tylko nieliczne grzeszki kierowców, które mogą skrócić żywotność opon i prowadzić do ścierania się bieżników. Nadmierna prędkość, częste hamowanie awaryjne czy szybkie ruszanie, również nadmiernie eksploatują opony. W przypadku zauważenia zmiany w obsłudze pojazdu, hałasu lub wibracji, powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Podobnie należy postąpić, jeśli bieżnik opon jest zużyty nierównomiernie, ponieważ przyczyną mogą być nieprawidłowa zbieżność i luzy w zawieszeniu.

Żywotność opon skraca używanie tak zwanych „zimówek” w sezonie letnim oraz korzystanie z opon letnich zimą. Nie zaleca się także mieszania opon. Choć polskie prawo dopuszcza stosowanie różnych opon, o ile ogumienie na jednej osi jest identyczne, to jazda na czterech identycznych oponach jest zdecydowanie bardziej bezpieczna. Stosowane różnych rodzajów ogumienia, szczególnie w autach z napędem na cztery koła, czyli samochodach terenowych i typu SUV, może prowadzić do poważnych uszkodzeń. Niedostosowanie rozmiaru koła oraz felgi także wpływa na niszczenie opon. Powinno wybierać się wyłącznie opony o indeksie nośności dedykowanym przez producenta. Te o wyższym indeksie nośności mogą być pokryte dodatkową warstwą kordu, przez co stają się bardziej sztywne. To sprawia, że trudno przewidzieć charakterystykę prowadzenia pojazdu, zmniejsza się komfort jazdy oraz bezpieczeństwo na drodze. Do uszkodzenia opon może dojść także przy jeździe z wykorzystaniem koła zapasowego, jeśli prędkość jazdy przekracza 80km/h.

Na niszczenie opon mają także wpływ warunki atmosferyczne. Ekspozycja na bardzo wysokie temperatury, działanie promieni UV i ozonu przyczyniają się do starzenia się mieszanki gumowej, zmniejszenia się właściwości jezdnych oraz powstawania powierzchniowych pęknięć. Skrajnie niska temperatura, oblodzenie i śnieg działają na opony podobnie.
Może dojść również do uszkodzeń wewnętrznych gumy, przez co ulega ona kruszeniu, wybrzuszaniu się lub zmiękczaniu i traci przy tym swoje właściwości. Przyczyną jest najczęściej kontakt z węglowodorami, czyli paliwem, smarami i olejami. Z tego powodu warto zwracać uwagę na to, w jakim miejscu są przechowywane opony oraz starannie wybierać miejsca postojowe, aby ograniczyć kontakt ogumienia ze szkodliwymi węglowodorami.

  Zobacz także  


Czy należy trzymać się granicy 7 stopni Celsjusza?

Według wielu specjalistów idealnym momentem na zmianę opon z letnim na zimowe jest temperatura poniżej 7 stopni Celsjusza. Powyżej tej temperatury powinno jeździć się na oponach letnich. Teoria nie zawsze pokrywa się z praktyką i decydując się na wymianę opon, należy zwrócić uwagę także na inne czynniki, które decydują o ich wcześniej lub późniejszej zmianie. Wspomniana temperatura jest wartością umowną i ogólną wskazówką dla kierowców. Od kilku lat okres jesienno-zimowy w Polsce charakteryzuje się dość wysokimi temperaturami i dobrymi warunkami na drodze. Wiele opon letnich wysokiej jakości radzi sobie w temperaturach oscylujących od 4 do 6 stopni, zarówno na suchej, jak i mokrej powierzchni. Dlatego decydując się na zakup opon, warto zainwestować w porządne i sprawdzone modele. Jeśli szukasz opon najlepszych producentów w korzystnych cenach po prostu kliknij tutaj.

W przypadku, gdy temperatura jest wyższa niż 7 stopni, nie należy również od razu popadać w panikę i spokojnie można korzystać z opon zimowych przy temperaturze 9, a nawet 10 stopni. Oczywiście nie powinno się odkładać wymiany opon do momentu, aż temperatura wzrośnie do 15 stopni, ponieważ grozi to uszkodzeniem bieżnika. Opony zimowe mają także gorsze właściwości jezdne i jest wydłużona droga hamowania. Ze względów bezpieczeństwa własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego, warto obserwować warunki pogodowe i kierować się zdrowym rozsądkiem przy wymianie opon, nie trzeba jednak kurczowo trzymać się zasady 7 stopni Celsjusza.

Polska jest jednym z nielicznych krajów, w którym nie obowiązuje zmiana opon z letnich na zimowe. W przypadku innych państw, przepisy są bardziej restrykcyjne i zwykle okres użytkowania opon zimowych rozpoczyna się w listopadzie, a kończy w kwietniu. Niedostosowanie się do przepisów grozi mandatem lub otrzymaniem punktów karnych. Wysokość mandatu w Niemczech, wynikająca z nieprzystosowania pojazdu do panujących warunków atmosferycznych, to 40 euro.

Wszystko na temat:

Wszystkie tagiKomentarze: