×

Wyszukaj artykuł


Jest wyjaśnienie tej decyzji

Jarosław Kaczyński odmówił przyjęcia litewskiego orderu

Redakcja Pinbook | 21-02-2020 | skomentuj

Jarosław Kaczyński odmówił przyjęcia litewskiego orderu

AKPA

Oceń


Order Witolda Wielkiego jest najwyższym litewskim odznaczeniem, przyznawanym za wybitne zasługi dla kraju. Otrzymali go już tacy polscy politycy, jak Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, czy Andrzej Duda. Z pomysłem przyznania tego wyróżnienia Jarosławowi Kaczyńskiemu wystąpił premier Litwy, Saulius Skvernelis. Order miał być przyznany politykowi jeszcze przed jesiennymi wyborami w 2019 roku w Polsce – o zamiarze odznaczenia Kaczyńskiego ogłoszono 9 października. Jednak 16 lutego, gdy miało miejsce oficjalne wręczanie tych odznaczeń, uwagę mediów zwrócił fakt, że na uroczystości zabrakło polskiego polityka. Od razu pojawiły się spekulacje, że jest to efekt wewnętrznego sporu pomiędzy premierem a prezydentem Litwy. Okazało się jednak, że powód był zupełnie innej natury.

  Zobacz także  

Video dnia:Jak podaje „Rzeczpospolita”, nieobecność Kaczyńskiego na uroczystości wynikała z jego osobistej decyzji.

Nie przyjmuje orderów

Wyjaśniono już, że Jarosław Kaczyński z zasady nie przyjmuje orderów. Prezes PiS przekazał to „dyskretnie” władzom Litwy, ponieważ nie chciał wywołać niezręcznej sytuacji. W „Rzeczpospolitej” możemy przeczytać, że litewscy politycy przyjęli tę decyzję ze zrozumieniem:

W Prawie i Sprawiedliwości dowiedzieliśmy się, że prezes Kaczyński dyskretnie zasugerował, iż nie przyjmuje takich odznaczeń. Z podkreśleniem, że „nie chcemy zrobić niezręczności" wobec strony litewskiej. (...). Ze strony litewskiej usłyszeliśmy z kolei o niechęci Kaczyńskiego do przyjmowania orderów: „każdy ma jakieś zasady. Rozumiemy to".

Do tej pory Jarosław Kaczyński przyjął tylko jedno odznaczenie – gruziński Order Zwycięstwa św. Jerzego. Polityk PiS odebrał go w 2013 roku z rąk zaprzyjaźnionego z Lechem Kaczyńskim Micheila Saakaszwilego.


Wszystko na temat:

Jarosław Kaczyński Litwa Polska Politycy Polityka Wszystkie tagiDodaj komentarz