×

Wyszukaj artykuł

Wiceszefowa Komisji Europejskiej

Vera Jourova z wizytą w Polsce: „Moim celem jest omówienie kwestii praworządności"

Marta | dnia: 28-01-2020 | skomentuj

Vera Jourova z wizytą w Polsce: „Moim celem jest omówienie kwestii praworządności"

youtube.pl

Oceń


PEŁNY DOSTĘP tylko dla ZAREJESTROWANYCH


Dzisiaj rano wiceszefowa Komisji Europejskiej rozpoczęła swoją wizytę w Polsce. Około godziny 9.00 spotkała się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, a następnie z marszałkiem Senatu, Tomaszem Grodzkim. Potem planowała też się spotkać z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską oraz pierwszą prezes Sądu Najwyższego, Małgorzatą Gersdorf. Tuż przed swoją wizytą Jourova wyjaśniła jej cel:

Moim głównym celem jest spotkanie i omówienie z naszymi partnerami kwestii praworządności, ale także innych aspektów mojej pracy, takich jak m.in. dezinformacja czy ingerencja zewnętrzna. Dialog osobisty cenię ponad wszystko. Polska jest dumnym członkiem UE i naszym partnerem. UE jest wspólnotą prawa, a Komisja jest strażnikiem Traktatu. Jednocześnie kluczowe jest, aby rozmawiać, również na tematy, w których się różnimy.

  Zobacz także  


Wizyta Jourovej jest związana z wątpliwościami Komisji Europejskiej co do wprowadzanej przez PiS reformy wymiaru sprawiedliwości.

Rozmowy

Podczas spotkania marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z wiceprzewodniczącą KE Vierą Jourovą, został podjęty temat praworządności w Polsce. Po rozmowie z nią Grodzki powiedział, że Jourova poinformowała go, że podstawą do dalszych decyzji budżetowych Unii Europejskiej będzie raport ws. praworządności, który ma zostać opracowany przez „międzynarodowe ciało”. Będzie miał w nim zasiadać przedstawiciel każdego z państw członkowskich:

Pani komisarz mówiła, że zostanie powołane międzynarodowe ciało, po jednym przedstawicielu z każdego kraju, które będzie musiało dokonać przeglądu przestrzegania praworządności we wszystkich krajach członkowskich, i to ciało będzie na końcu musiało przygotować dokument, który będzie stanowił podstawę do dalszych decyzji budżetowych.

Z kolei po rozmowie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem Jourova oświadczyła, że „jest otwarta na dialog, ale jednocześnie zaniepokojona kampanią oszczerstw skierowaną przeciwko sędziom" w Polsce:

Kampania przeciwko sędziom jest czymś bardzo szkodliwym. Mam instrumenty, które mogą pomóc sędziom w państwach członkowskich pracować w warunkach, które szanują ich pracę.

Wszystko na temat:

Unia Europejska Polityka Tomasz Grodzki Sąd Prawo Politycy Wszystkie tagiKomentarze:


Dodaj komentarz